Fransa referandumu kaldırma adımı atıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, selefi Jacques Chirac'tan miras kalan Türkiye ve Balkan ülkelerinin AB üyeliklerini referanduma götürüp Fransız halkının onayına sunma kuralını değiştirme yolunda.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, selefi Jacques Chirac'tan miras kalan Türkiye ve Balkan ülkelerinin AB üyeliklerini referanduma götürüp Fransız halkının onayına sunma kuralını değiştirme yolunda. Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Jean-Pierre Jouyet, yeni AB üyesi olacak ülkeler için referandum çağrısı yapma yükümlüğü getiren 88. anayasa maddesinde değişiklik önerdi. Dün eski Başbakan Edouard Balladur başkanlığındaki kurumsal reformlarla ilgili komiteye önerisini ileten Jouyet, maddenin 'cumhurbaşkanına ya referanduma gitme ya da parlamentonun onayını arama seçeneğini tanıması' yönünde değişmesi istedi.
Sarkozy'nin Türkiye'den çok Balkan ülkelerinin üyeliğini engellememeyi amaçladığı belirtilirken, Jouyet de referandumun sadece Türkiye değil, Balkan ülkelerinin üyeliğinin de önünü kesebileceğini vurguladı: "Böyle bir uygulama başka ülkede yok. Diğer AB ülkeleri de değişikliği olumlu karşılar." Sarkozy de, referanduma dair fikrini Balladur komitesinin raporunu sunması sonrasında açıklayacağını söyledi: "Jouyet, bir fikir açıkladı. Başkaları da başka fikirler açıklayacak. Komite raporunu sunduktan sonra ben de konumumu belirleyeceğim."
'Sarkozy'nin Washington'a jesti'
Le Figaro şunu yazdı: "Paris, Türkiye önündeki referandum engelini ortadan kaldırabilir. Sarkozy, fikrini değiştirmeden Ankara ile ilişkileri iyileştirmek istiyor. Türkiye'nin dışarda kalmasından korkan ABD'ye olumlu sinyal verecek.' Sarkozy'nin AB sınırlarını belirleyecek akil adamlar komitesi kurma önerisine ise Avrupa Komisyonu Başkanı J. M. Barroso soğuk yaklaştı: "AB kurumlarının kararlarının yerini tutamayacak bağımsız çalışma olur, ama dinlenmeyeceği anlamına gelmez." (aa, afp)