Fransa rehine öldürdü, ABD tetikte

Fransa rehine öldürdü, ABD tetikte
Fransa rehine öldürdü, ABD tetikte

Operasyonda Lemacon ölürken, çocuğu ile eşi kurtuldu. Fransız yetkililer, aileyi korsanlarla ilgili uyarıları dinlememekle suçladı.

Fransa'nın Somalili korsanların kaçırdığı yata düzenlediği operasyonda rehine ailenin babası öldü. ABD gemilerinin Amerikalı kaptanı kurtarmak için kuşattığı korsanlar ise arkadaşlarını yardıma çağırdı. Ancak korsanların gemileri Amerikan blokajını aşamadı

MOGADİŞU/PARİS - Aden Körfezi’nde cirit atıp küresel deniz ticaretini haraca kesen Somalili korsanlar son olarak bir Amerikalı kaptanı rehin alınca, ABD yönetimi sorunu pazarlıklarla çözmek, fidye ödemek ya da askeri müdahelede bulunmak seçenekleri arasında sıkıştı. Danimarka bandıralı, Amerikan bayraklı ve mürettebatlı Maersk Alabama kargo gemisinin kaptanını rehin alıp cankurtaran sandalına atlayan korsanlar ise, Amerikan savaş gemileri tarafından kuşatılınca kaçış yolu arıyor.
Önceki gün yüzerek Amerikan gemilerine ulaşmaya çalışan Kaptan Richard Phillips’i tüfekle ateş ederek durdurduktan sonra yakalayan korsanlar, rehineyi daha büyük bir gemiye nakletmek istediklerini duyurdu. Fransa’nın bir yata düzenlediği operasyonda bir rehinenin ölmesinin ardından, korsan komutanı Abdi Garad “Felaket olacağından korkuyorum. Çünkü iş çok uzadı ve bize Amerikalıların Fransızlar gibi kurtarma numaraları planladıklarına dair bilgiler geliyor” uyarısı yaptı. 
Korsanların ABD saldırırsa kaptanı öldürme tehdidi savurdukları ileri sürüldü. Kaptan için 2 milyon dolar fidye istendiği söyleniyor. Phillips’in bırakılması için Somalili ihtiyarlar ile korsanların aileleri devreye girdi. Yakıtı biten filikadaki korsanların yardım çağrısı üzerineyse, daha önce korsanlar tarafından kaçırılmış biri Alman dört yabancı gemi bölgeye yöneldi, ancak ulaşmalarını bölgedeki üç Amerikan savaş gemisi ile keşif uçakları önlüyor. Phillips Somali’ye sokulursa bulunup kurtarılması zor. ABD yönetiminde askeri müdahale önerenler çıkarken, bunun tehlikeli olabileceği, korsanların bağlantılı olduğu İslamcı Şebab hareketine karşı sabırlı olunması gerektiğini savunanlar da var.   
Fransız komandolar ise korsanların geçen haftasonu kaçırdığı Tanit yatına önceki gün operasyon düzenledi. Operasyonda iki korsan ile rehin alınan yatın sahibi ve ailenin 28 yaşındaki babası Florent Lemacon öldü. Üç yaşındaki çocuğu ile eşi  dahil dört rehine kurtarıldı, üç korsan da yakalandı. 

‘Fransız kurşunu olabilir’
Fransız Savunma Bakanı Herve Morin, Lemacon’un çıkan çatışmada vurulduğunu, Fransız kurşununa kurban gitmiş olabileceğini açıkladı. Morin, korsanların fidyeyi de, çocukla anneyi bir Fransız askeri yetkiliyle değiş tokuş etme teklifini de reddettiğini, korsanların giderek sertleşip rehineleri öldürmekten söz etmeye başladığını, yat kıyıya doğru götürüldüğünden operasyon düzenlemekten başka yol kalmadığını savundu. Zira Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy “Hiçbir Fransız rehine olarak karaya çıkartılmayacak. Bu kırmızı çizgimiz” emrini vermişti. (Dış Haberler)