Fransa ve Rumlar askeri anlaşma yaptı

Rum Yönetimi ile Fransa, savunma ve askeri işbirliği öngören bir anlaşma imzaladı. Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ile Fransız meslektaşı Michele Alliot-Marie'nin önceki gün imzaladığı...

LEFKOŞA - Rum Yönetimi ile Fransa, savunma ve askeri işbirliği öngören bir anlaşma imzaladı. Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ile Fransız meslektaşı Michele Alliot-Marie'nin önceki gün imzaladığı anlaşma uyarınca, Rum Kesimi, Fransız ordusuna Zigi (Terazi) deniz üssü ve Baf'taki Andreas Papandreu hava üssünü kullanması için 'kolaylıklar' tanıyacak, Fransız gemi ve uçaklarının konaklamasına imkân verecek. Ortak askeri tatbikatlar ve eğitim amaçlı personel değişimini de içeriyor. İki ülke meclisinde onaylanıp yürürlüğe girecek anlaşma, 2005'te ilişkileri güçlendirme içerikli ortak açıklamanın devamı niteliğinde. Fransız diplomatlar ise 'AB ülkeleriyle standart anlaşmalardan biri' dedikleri anlaşmanın, üs kullanımı ya da tatbikat içermediğini iddia etti.
Dışişleri tepkili
Ankara ise sert tepki verdi. Anlaşmayı 'Kaygı verici' diye niteleyen Dışişleri, Rumların 1960 anlaşmaları gereği böyle bir anlaşmaya yetkisi olmadığını savundu. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de güvenlik ve istikrarı tehdit edecek böyle bir anlaşmaya karşı geçen yıl da uyarı yapıldığı anımsatıldı.