Fransa'da Camus kavgası koptu

Fransa'da Camus kavgası koptu
Fransa'da Camus kavgası koptu

Camus?nün gömülmesinin istendiği Pantheon?da Voltaire, Rousseau, Hugo, Zola gibi ünlü yazarlar da yatıyor.

Sarkozy'nin Camus'nün naaşını Pantehon'a taşıma fikri tepki çekti. Camus'nün oğlu yazarın şan-şeref, devlet şatafatından kaçtığını hatırlattı

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Cezayir asıllı ünlü Fransız yazar Albert Camus’nün naaşını ülkenin en önemli şahsiyetlerinin gömüldüğü Pantheon’a taşımak istediğini söylemesi büyük tartışma kopardı. Şu sıra halk desteği yüzde 36’ye dek düşen Sarkozy, geçen hafta “Camus’nün ocaktaki 50. ölüm yıldönümünde naaşının Pantheon’a taşınmasının uygun bir tercih olacağını, sıradışı bir simge oluşturacağını düşünüyorum. Bunu kalpten istiyorum” dedi. Ardından Elysee Sarayı’nın danışmanlarından Georges-Marc Benamou, ‘Camus’nün Fransa’nın elitlerine yönelik nonconformistliğinin diğer siyasilerden farklı olarak elitist kökenden gelmeyen, Macar göçmenlerinin çocuğu Sarkozy’yi cezbettiği’ yorumunu yaptı. Gelgelelim Amerikan hayranı, şan şöhret düşkünü, otoriter eğilimli sağcı bir liderin Camus’ye sahip çıkmaya kalkması Fransız solunu ayağa kaldırırken, sesini yükseltenlere yazarın ikiz çocuklarından biri de katıldı.

‘Camus’yü hiç anlamamak demek’
64 yaşındaki Jean Camus, absürd akımının öncüsü ve otoriye karşı bireyin savunucusu yazarı Pantheon’a debdebeli bir törenle yeniden gömme fikrinin tiksinti verici olduğunu, bunun şan şerefi küçümseyen yazarı hiç anlamamak anlamına geleceğini belirtip ekledi: “Sarkozy’nin babamın mirasını kendi siyasi çıkarları için kullanmaya çalıştığından şüpheleniyorum.” İkizi Catherine ise yaşamı zorluklarla geçmiş kişiler için bir simge olacağını söyleyerek fikre sıcak baktığını ve bunu Sarkozy’ye ilettiğini belirtti. Ama o da “Babamın şan şereften tiksindiği bilinir. Bu yüzden basit bir mesele değil” uyarısı yaptı.
2. Dünya Savaşı sonrası Yabancı, Veba, Düşüş, Sisifos Söylemi, Başkaldıran İnsan gibi yapıtlarıyla dikkat çekse de Jean Paul Sartre’ın gölgesinde kalan, ama günümüzde Sartre’dan daha önemli bir yazar addedilen Camus, henüz 46 yaşındayken Ocak 1960’da otomobil kazasında ölmüş, Avignon yakınına gömülmüştü. (Dış Haberler)