Fransa'da karar günü

Ya Sarkozy ya Royal

Fransa bugün cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gidiyor. Son anketlere göre ilk turda yüzde 31.18 oy alan Sarkozy, yüzde 25.87 oy alan Segolene'e göre daha şanslı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa'da 44 milyon seçmen, tarihi cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün sandık başına gidiyor. Fransızlar, Elysee Sarayı'nı, 22 Nisan'daki ilk turda 12 aday içinden en çok oyu alan iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy ile Sosyalist Parti'nin kadın adayı Segolene Royal'den birine teslim edecek. Son anketler Sarkozy'nin rahat kazanacağını gösteriyordu. IPSOS da BVA da Sarkozy'ye yüzde 55, Royal'e yüzde 45 oranında destek öngördü.
Sarkozy'nin seçilmesi Fransızların sıkı sosyal güvenlik, iş güvenliği ve sosyal hizmetlere veda edip daha liberal sistem ve sert göçmen politikasına geçeceği anlamına gelecek. Royal ise sosyal güvenlik ve kamu hizmetinin korunduğu, daha yumuşak göçmen politikası güdecek. Çarşamba gecesi 25 milyonun izlediği TV düellosundaki saldırgan tutumunuson mitinginde sürdüren Royal, 'tehlikeli aday' diye nitelediği Sarkozy'nin içişleri bakanlığı sırasında çıkan göçmen isyanına demir yumruk indirdiğini hatırlatarak, "Sarkozy seçilirse Fransa şiddete sürüklenebilir" uyarısı yaptı.
Sarkozy "Pek havasında değil herhalde. Muhtemelen anket sonuçları yüzünden. Bu savaşçı tavır temel demokratik ilkelerin ihlalidir" yanıtını verdi. Sarkozy'nin kazanırsa Paris'in Concorde Meydanı'nda vereceği partiyi göçmen eylemcilerin basması ihtimaline karşı 3 bin polis görevlendirildi. Fransa'nın denizaşırı eyaletlerinden bazılarında oy verilmesine dün başlandı.