Fransa'da Sarkozy devri
Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Sarkozy, "Onlar Kapadokyalı, Avrupalı değil" demişti.

Fotoğraf: afp


Merkez sağın zaferi

Fransızlar, cumhurbaşkanını seçmek için ikinci turda da sandığa koştu. Rekor katılımlı seçimlerde sürpriz olmadı. Anketlerde önde giden merkez sağın adayı Sarkozy oyların yüzde 53'ünü alarak Sosyalist kadın lider Royal karşısında zafere ulaştı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa, dünkü cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) lideri Nicolas Sarkozy'yi Elysee Sarayı'na gönderdi. Dünkü ikinci turuna kalan iki adaydan Sarkozy oyların yüzde 53'ünü toplayarak, yüzde 47 oranında oy alan Sosyalist kadın rakibi Segolene Royal'i beklenen yenilgiye uğrattı. 12 yıldır cumhurbaşkanlığı yapan UMP'li 75 yaşındaki Jacques Chirac'ın koltuğunu 16 Mayıs'ta Sarkozy'ye devretmesiyle Fransa'da yeni bir sayfa açılacak.
Katılım rekoru kırıldı
Fransa'yı ilk kez 2. Dünya Savaşı'nı yaşamamış bir cumhurbaşkanına kavuşturan seçimin diğer tarihi yönü katılım rekoru kırılmasıydı. Dün 44.5 milyon seçmen sandığa çağrılırken, katılım oranı yüzde 85'i buldu. Böylece Charles de Gaulle'ün seçildiği 1965 yılından beri en yüksek katılım sağlandı. İlk turdaki yüzde 83.77 oranındaki katılım ise Valery Giscard d'Estaing'in seçildiği 1974 seçiminden beri en yüksek katılımdı.
Sarkozy, zafer haberini seçim bürosunda aldı ve ardından Paris'in Şanzelize Meydanı'ndaki zafer partisine katıldı. Sarkozy yandaşları sonuçlar açıklanmadan bir saat önce kutlamalara başladı. Royal, son mitinginde, 2005'teki varoş isyanını demir yumrukla bastırarak Arap ve Afrikalı göçmenlerin nefret figürü olan Sarkozy'yi 'tehlikeli biri' diye niteleyip "Seçilirse Fransa şiddete sürüklenebilir" uyarısı yapmıştı. Sağcı lider, kadın adayın bu çıkışını 'Demokratik ilkelerin ihlali' olarak değerlendirmişti. Dün Sarkozy'nin zaferinin göçmenleri yeniden sokağa dökmesi ve partinin basılması ihtimaline karşı 3 bin polis başkentte olağanüstü önlemler alırken ülke çapında polis alarma geçti. Ancak bu önlemler Paris banliyölerinde 34 aracın kundaklanmasına engel olamadı
Küreselleşme karşıtlığının tavan yaptığı, yabancı düşmanlığının tırmandığı, tüm bunların iki yıl önce AB Anayasası'nın referandumda reddine yol açtığı Fransa, ekonomik sorunların damgasını vurduğu bir gündemle seçime gitti. Öncelikli sorunlar ise devasa iç borç, yüksek işsizlik ve bunların en ağır biçimde yansıdığı göçmen cephesindeki huzursuzluk. 52 yaşındaki Sarkozy, önceki Sosyalist hükümetin getirdiği haftada 35 saat çalışma programını benimseyen Fransızlara 'Tekrar iş başına' sloganıyla seslenip devlet korumasına karşı liberal politikalar, vergi indirimi, sıkı göçmen politikaları, demir yumrukla yasa ve düzenin sağlanmasını savundu.
Kadınlara öncelik verecek
Kadın rakibine nispet kabinesinde cinsiyet eşitliği olacağını ve yedi bakanlığı kadınlara vereceğini vaat eden Sarkozy'nin 'Les Sarkozettes' diye nitelenen kadın ekibi şöyle: 61 yaşındaki Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, 11 çocuklu bir Arap ailesinden gelen 41 yaşındaki yargıç Raşida Dati, Senegal kökenli 30 yaşındaki Rama Yade. Kendisini cansiparane savunan Dati'yi göçmenlerle ilişkisini düzeltmede kullanmayı, hatta adalet bakanı yapmayı planlayan Sarkozy, Yade'yle ise Royal hakkında kadınca görüşünü aktardığı bir mektup yollaması sayesinde tanışmış. Sarkozy, bir toplantısına davet ettiği ve kendisine yönelik cesurca eleştirilerinden etkilendiği Yade'ye, UMP'nin adayı olduğunun açıklandığı 70 bin kişilik mitingde ve diğer birçok platformda konuşa yaptırdı. Bir Sosyalist'le evli olan Yade de Sarko'yu 'tatlı bir büyükbaba' gibi gördüğünü söylüyor.
Fransa'nın ilk kadın cumhurbaşkanı olma hayalleri suya düşen 53 yaşındaki Royal ise, yenilgiyi kabul ederek, "Seçmen tercihini söyledi. Gelecekteki zaferlerin yolu yeni ittifaklardan geçiyor" açıklaması yaptı. Royal, "Yeni cumhurbaşkanına başarılar diliyorum" derken, Sarkozy'nin adını anmaması dikkat çekti.