Fransa'da seçim öncesi 'vaat' yarışı

Fransa'da ilk turu 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, adaylar da ilginç çıkışlar ve vaatlerle gündeme geliyor. İktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği adayı İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin...

PARİS - Fransa'da ilk turu 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, adaylar da ilginç çıkışlar ve vaatlerle gündeme geliyor. İktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği adayı İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin Milli Kimlik Bakanlığı önerisine tepkiler sürerken, bu kez Sosyalist Parti'nin kadın adayı Segolene Royal '6. Cumhuriyet' tartışması başlattı. Royal önceki gün Marsilya'da, 49 yıllık 5. Cumhuriyet'te reform vaat ederek, cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayıp, başbakanla meclise daha çok yetki tanıyacak' düzenlemeyi referanduma sunacağını söyledi.
Sarkozy ise Amerikalı sivil haklar savunucusu Martin Luther King'e sarıldı. Sarkozy, önceki gün Paris'te, King'in 1963'teki 'Bir hayalim var' konuşmasına atfen gençlere, "Fransa'da kardeşliği hayal edin" çağrısı yaptı: "King'in konuşması, dünyayı değiştirdi ve kardeşlik hayali de ABD'yi. Fransız gençleri de bu hayali benimserse, bunu başarırız. Derilerinin rengi ya da köklerine bakmaksızın Fransa'yı geliştiren herkesi onurlandıracağım." (Dış Haberler)