Fransa'da seçimler karakolluk oldu

Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimine 'sahtecilik' karıştı, Yasaları gereği aday olabilmek için 500 belediye başkanının desteğini almaları gereken cumhurbaşkanı aday adayları...
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimine 'sahtecilik' karıştı, Yasaları gereği aday olabilmek için 500 belediye başkanının desteğini almaları gereken cumhurbaşkanı aday adayları, 16 Mart'a kadar 500 imza toplamak için olmadık kurnazlıklar peşine düştü. Aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean-Marie Le Pen'in destekçi listesinin parti bilgisayarlarından çalınması sonrası cumhurbaşkanı adayı Nicolas Miguet de, 500 imzayı sahtecilikle toplamaya kalkışınca, gözaltına alındı.
Her seçimde kendi kurduğu 'Vergi Mükellefleri Birliği Partisi'nden aday olan Miguet, 500 imza toplamak için başkanlara 'Fransa Cumhuriyeti' damgalı resmi zarflarla 32 sayfa broşür gönderdi. İçine de 'adaylara destek formu' ve 'formu nasıl dolduracaksınız' başlıklı iki klavuz ekledi. Özellikle dağ başındaki küçük köylerin başkanlarına formu gönderen Miguet, 'formu doldurup verilen adrese postalamanız şart" diye bir not düşerken, 'Miguet'nin zaferi' başlıklı reklam yazısı eklemeyi de unutmadı. Seçim sürecini izlemekle görevli Anayasa Konseyi, olayı saptayıp polise haber verince sahtekar aday gözaltına alındı.
Başkanlar haraç mezat
Küçük parti adaylarının imza toplamakta çektiği güçlüğü gören uyanık belediye başkanları ise imzalarını açık artırmaya çıkardı. Calvados'da 300 haneli küçük bir köyün belediye başkanı Andre Garrec, en çok parayı verenin adaylığına imza vereceğini ve kazancını üç dernek ve bir okula bağışlayacağını duyurdu.
Royal, vergi kaçakçılığıyla suçlandı
İlk kadın lider olmaya soyunan Sosyalist Parti (PS) adayı Segolene Royal de yine vergi kaçırmakla suçlandı. Le Canard Enchaine dergisi, Royal ve partneri PS lideri François Hollande'ın 862 avro servet vergisi verdiğini ama yedi kat fazlasını ödemeleri gerektiğini iddia etti. Çift 700 bin avro değerindeki bir villarının değerini 270 bin avro ve fiyatı 1 milyon 200 bin avro olan Paris'teki dairelerinin değerini 750 bin avrodan az göstermiş. Royal iddiayı yalanlayıp "Hata olsa, maliye uyarırdı" dedi.