Fransa'da toptan burka yasağı zor

Fransa'da toptan burka yasağı zor
Fransa'da toptan burka yasağı zor

Fransız istihbarat örgütlerine göre, ülkede burka giyen kadınların sayısı 400?den daha az olsa da kapalı kadınlar tepki çekiyor.

İsviçre'deki minare yasağının ardından Fransa'da burka yasağı gündemde. Fransız parlamento komisyonunun burka yasağına dair raporunu açıklaması bekleniyor. Sarkozy tam yasak istiyor ama yasağın bazı kamu binalarıyla sınırlanması söz konusu

PARİS - Avrupa’nın giderek artan Müslüman nüfusuyla yaşadığı uyum sorunlarında İsviçre’de referandumla yeni minare inşaatının yasaklanmasının ardından Fransa’da bazı kamu binalarında burka yasağı gündemde. Kadınların tümüyle örtünmesinin yasaklanıp yasaklanmaması konusunda temmuz ayında başlattığı araştırmayı dün sona erdiren Fransız parlamentosunun bir komisyonu, raporunu ocak ayında sunacak. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin burkaya her yerde toptan yasak istemesine karşın, bunun hukuki sonuçları olacağından, bazı kamu binalarında yasakla yetinileceği aktarılıyor. 

AİHS’ye aykırı olur
Sağcı hükümete yakın Le Figaro gazetesi, 32 üyeli parlamento araştırma komisyonunun tümüyle örtünmenin cinsiyet eşitliği ve kamu güvenliği yasalarına aykırı olduğuna hükmedeceğini, ancak hükümet danışmanlarının uluslararası hukuka aykırı olacağından toptan yasak getirilmemesi uyarısı yaptığını belirtti. Gazeteye makale yazan Sarkozy’nin partisi UMP’nin meclis grup başkanı Jean-Francois Cope, “Mesele kaç kadının burka giydiği değil, cumhuriyetin ilkeleri. Bir kişinin kamu yerlerinde sürekli yüzünü gizlemesi, bireysel özgürlükler ifadesi değildir. Bu, kişinin kendini, başkalarını ve sosyal hayatı inkârıdır. Bununla birlikte, çarşafın ülke genelinde tamamen yasaklanması yasal zorluklar yaratacaktır” dedi.
Sarkozy sokak, toplu taşıma araçları ve üniversiteleri kapsayan yasak isterken, bu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin dini özgürlükle ilgili maddelerini ihlal edeceğinden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) dönebilir. Bu yüzden belediye binaları, karakollar gibi güvenlik mazereti gösterilebilecek alanlarda yasak tavsiye ediliyor.

‘Ulusal kimliğe hakaret’
Daha önce tam örtünme için Fransa Cumhurbaşkanı, ‘kadınları hapseden itaata zorlama ve aşağılama simgesi’ nitelemesi yapmış ve Fransa’da bu tarzda giyimin hoş karşılanmadığını söylemişti. Göç Bakanı Eric Besson ‘Ulusal kimliğe hakaret’ diye çıkışmış, Adalet Bakanı Michelle Alliot-Marie eşlerini buna zorlayan erkeklerin ülkeye ve vatandaşlığa kabul edilmemesini istemiş, kadın hakları ve sol eğilimli örgütler de ‘yürüyen tabut’ benzetmesi yapmıştı. 5 milyonluk Müslüman nüfusuyla en çok Müslüman’ın yaşadığı Avrupa ülkesi olan Fransa’da tümüyle örtünen kadın sayısı 400’den az. Karşı yakadaki Britanya’da ise sokakta yürüyen Müslüman bir kadının çarşafını zorla çekerek başını açan bir kişiye dört ay hapis, 1000 sterlin para ve 150 saat toplum hizmetinde çalışma cezası verildi. (Dış Haberler)