Fransa'da 'üçüncü adam' sürprizi

Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım sürerken, halk 'üçüncü adam' sürprizini konuşuyor. Aylardır iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) adayı Nicolas Sarkozy ile...
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransa'da 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım sürerken, halk 'üçüncü adam' sürprizini konuşuyor. Aylardır iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) adayı Nicolas Sarkozy ile Sosyalist Parti'nin (PS) kadın adayı Segolene Royal'in başa baş göründüğü anketlerde, Demokratik Birlik Partisi (UDF) lideri François Bayrou sürpriz yükselişe geçti. Seçilirse, solcu başbakanla çalışabileceğini açıklayan, kamu harcamalarının kontrolü, iş yaratmak için sosyal yardımda kesinti ve eğitimde reform vaat eden 55 yaşındaki liberal eğilimli eski eğitim bakanı Bayrou, anketlerde 'Sarko' ile 'Sego'yu yakalayıp aritmetiği değiştirdi.
I-Tele/Parisien anketine göre, 'bugün ilk tur yapılsa' Sarko yüzde 26, Sego 25, Bayrou 24 oranında oy alacak. İkinci ankette 'En birleştirici lider kim' sorusuna yüzde 57 'Bayrou' yanıtı verirken, üçüncü ankette 18-29 yaş grubunun çoğunluğu favori adayının Bayrou olduğunu söyledi. Dördüncü ankete göre Bayrou ikinci tura kalabilirse, Sarkozy'ye karşı oyların yüzde 55'ini, Royal'e karşı yüzde 54'ünü alıp ipi göğüsleyecek.
Chirac halefiyle ilgili sinyal verecek
UMP sözcüsü, Bayrou'yu 'sağcı değerleri Sarkozy'den daha az tutku ve cesaretle taşıyan biri' olmakla eleştirdi. Aritmetiği tekrar değiştirebilecek etmen ise Cumhurbaşkanı Jacques Chirac. Pazar günü ekrandan halka seslenecek Chirac'ın aday olmayacağı kesinleşirken, halef olarak Sarkozy ya da Bayrou'yu işaret etmesi bekleniyor.