Fransa'dan Körfez'e üs, İran'a gözdağı

Fransa'dan Körfez'e üs, İran'a gözdağı
Fransa'dan Körfez'e üs, İran'a gözdağı

Abu Dabi?de üs açan Sarkozy, BAE?de iki nükleer santral inşa etmenin yanı sıra bu ülkeye 60 Rafale jeti satmanın da derdinde.

Fransa'nın Körfez'deki ilk askeri üssü Abu Dabi'de açıldı. Sarkozy, İran'ı tehdit olarak gören Birleşik Arap Emirlikleri'ne 'Paris hep yanınızda' mesajı verdi

ABU DABİ - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Körfez’deki ilk Fransız askeri üssünü dün Birleşik Arap Emirlikleri’nde açtı. Abu Dabi’de Hürmüz Boğazı’nın kıyısına İran’a nazır konuşlandırılan Barış Kampı’nda 500 Fransız askeri konuşlandırıldı. Kamp, limanda deniz ve lojistik üssü ile karada bir eğitim merkezinde oluşuyor. Afrika’da üsleri olan Fransa, 5. Filo’yu Bahreyn’de tutan ABD’den sonra bölgede deniz üssü kuran ilk batılı ülke oldu. Britanya’nın Katar’da hava üssü var. 

İran’a gözdağı

Dün üssün kurdelasını BAE Başbakan Yardımcısı Şeyh bin Zayed el Nahyan ile kesen Sarkozy, “Güvenliğinizin tehlikeye düştü anlarda Paris hep yanınızda olacak. Fransa bu üs sayesinde bölgenin istikrarı için sorumluluk almaya hazır” diye seslendi. Sarkozy’nin bir yardımcısı da WAM ajansına dünya petrolünün yüzde 40’ının çıkış yaptığı Hürmüz Boğazı’nda artık farklı bir tutum sergileyeceklerini belirterek, “İran saldırırsa biz de aynı karşılığı veririz” diye gözdağı verdi. 1995’de izmalanan savunma anlaşması sayesinde Fransa’nın Abu Dabi’nin kuzeyindeki El Dafra hava üssünde de askerleri var. İki ülke genelkurmay başkanı her yıl bir kez bir araya geliyor. Yine orduların yüzde 25’inin katılımıyla her yıl ortak tatbikat yapılıyor. Üs Fransa’da ise eleştiri konusu. Fransız siyasi Francois Bayrou, üssün Fransa’yı savaşa atacağını savundu. Sarkozy, üssün ardından Paris’teki Louvre Müzesi’nin 2012’de tamamlanacak Abu Dabi şubesinin temelini attı. Emirlik Sarayı’ndaki simgesel törene Veliaht Prens Şeyh Muhammed el Nahyan’la katılan Sarkozy, ‘Talking Art: Louvre Abu Dhabi’ sergisini de açtı. (afp)