Fransa'yla çalışma grubu kurulacak

BM Genel Kurulu'na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temas trafiği baş döndürüyor. Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yarım saatlik görüşmesinde ikili ilişkiler...

NEW YORK - BM Genel Kurulu'na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temas trafiği baş döndürüyor. Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yarım saatlik görüşmesinde
ikili ilişkiler, Türkiye'nin AB müzakereleri ve Almanya'daki Türklerin entegrasyonu ele alındı. Erdoğan'ın yeni göç yasasıyla ilgili endişelerini ilettiği Merkel, "Almanya'ya gelin, konuyu daha ayrıntılı görüşelim" dedi.
'Tüm olasılıkları değerlendireceğiz'
Önceki gün Erdoğan'la görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ekim başında Türkiye'ye göndermeyi planladığı Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bir düşünce kuruluşunda şunları söyledi: "Babacan ile benim, Türkiye'nin AB'ye yakınlaşmasında tüm olasılıkları değerlendirmek için bir çeşit çalışma grubu oluşturulmasından sorumlu olmamızı kararlaştırdık. Türkiye'nin müzakerelerinin bütününe ara vermemeye Sarkozy'yi ikna edenler arasında ben de varım. Üyeliğe yönelik beş başlık bir yana, ortaklığa yönelik 30 başlığı açmak yıllar alacak. Türkiye ile iyi ilişki içinde olacağız. Türkiye gibi ılımlı Müslüman ülkeyi AB'ye kabul etmemek hata olur, bu, radikal İslamcıların işine yarar."
İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise Başbakan'ı İsrail savaş uçaklarının Türkiye üzerinden Suriye'yi vurmasıyla ilgili bilgilendirirken, Türk topraklarına yakıt tankları düşmesiyle ilgili araştırma bittiğinde Ankara'nın bilgilendirileceğini söyledi. Erdoğan çifti, ABD Başkanı George Bush'un verdiği resepsiyona da katıldı.
Zebari: Anlaşmaya karşı değilim
Babacan'ın Kürt asıllı Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yle görüşmesinde, Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani'nin imzalamak üzere Ankara'ya geldiği Terörle Mücadelede İşbirliği Anlaşması da gündeme geldi. Esasen anlaşmaya karşı olmadığını söyleyen Zebari, 31 Ekim'de İstanbul'daki Irak konferansına büyük önem verdiklerini, içerikli bildiri yayımlanmasını umduklarını belirtti. Türkiye'nin Basra'da başkonsolosluk ve ikinci sınır kapısı açma niyetine olumlu baktıklarını da ekledi. ABD Dışişleri sözcüsü ise, Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'un ABD'nin PKK'ya karşı tutumunu eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine "Kuzey Irak'ta güvenli faaliyet göstermemeleri için Türk ve Irak hükümetleriyle sıkı işbirliği içinde çalışıyoruz" dedi.