Fransız adaylar kararsızlar için son kozlarını oynadı

Fransa'da ilk turu yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin 12 adayı önceki gün son mitinglerini düzenleyerek sayısı 15 milyonu bulan kararsız seçmeni etkilemeye çalıştı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Fransa'da ilk turu yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin 12 adayı önceki gün son mitinglerini düzenleyerek sayısı 15 milyonu bulan kararsız seçmeni etkilemeye çalıştı. Seçimin favorisi iktidardaki Halk Hareketi Birliği adayı (UMP) Nicolas Sarkozy Marsilya, Sosyalist Parti'nin kadın adayı Segolene Royal Toulouse, merkez sağcı Fransa Demokrasi Birliği (UDF) adayı François Bayrou memleketi Pau, aşırı sağcı Milli Cephe (FN) adayı Jean Marie Le Pen de Nice'te son kozlarını oynadı.
'Babam metroda yatmıştı'
Seçmen gözündeki 'ülkeyi böleceği' kaygısı ile 'faşist' imajını imhaya çalışan Sarkozy, "Fransızları birleştirmek, onlar için konuşup yönetebilmek için sevmeyi bilmelisiniz" dedi. Le Pen'le asla ittifak yapmama sözü veren UMP lideri, Le Parisien okurlarıyla buluşmasında ise göçmen karşıtlığını eleştiren sorularla karşılaştı. Sarkozy "Macar göçmeni babanız, dönemin İçişleri Bakanı'nca sınır dışı edilse, bugün bu noktada olur muydunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Göçe değil herkesin kabulüne karşıyım. Babam ilk gece metroda yattı. İkinci gün iş buldu. Her şeyi tek başına yarattı. Araba yakmadı, Fransa'yı sevmediğini söylemedi. Göçmenlere de 'babam gibi yapın' diyorum."
Royal ise İspanya'nın sosyalist Başbakanı Jose Louis Zapatero'nun da destek verdiği mitinginde 22 bin kişiye hitabında, Sarkozy'ye yüklendi: "Onun projesi kendisi, benimki sizsiniz. Fransa, halkı birbirine düşüren aday istemiyor. Beni siz yarattınız, yardım edip zafere taşıyın. İnsanlığın mali değerlere üstün geldiği Fransa için beni seçin."
Pau'da 17 bin kişiye seslenen Bayrou da Sarkozy'nin göçmen karşıtlığına yüklenip "Gerilimden kaygılıyım. Fransa'nın güvenli olmasını istiyorum" çıkışı yaptı. Eşi Elizabeth'e desteği için öperek teşekkür eden Bayrou, "Gelin barışçı devrim yapalım" dedi.
Le Pen: Dev milli dalga
Le Pen ise kendinden fazlasıyla emindi. 'Dev bir milli dalganın oligarşiyi yutacağı'nı söyleyen FN lideri, "2002'deki gibi büyük sürpriz olacak, ikinci tura kalacağım. Sizi zafere taşımaktan gururluyum. Maskaralık bitti" diye konuştu.
Üç aydır yapılan 118 anketin 114'ünün birincisi olan Sarkozy, son anketlerde de lider. En başa baş anket olan CSA-Cisco'ya göre Sarkozy yüzde 27, Royal yüzde 26, Bayrou yüzde 17 ve Le Pen yüzde 16 oy alacak. Solcu Liberation ve Le Monde gazeteleri ise, okurlarına ikinci tura iki sağ aday kalmaması için Sosyalist Royal'e oy vermeleri çağrısı yaptı.