Fransız bakan, 'Bizim Arapımız' deyince...

Fransız bakan, 'Bizim Arapımız' deyince...
Fransız bakan, 'Bizim Arapımız' deyince...

Hortefeux, Arap kökenli genç için, ?Prototipe uymuyor. Bir tane olsalar iyi, çok olunca sorun? diyor.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye yakınlığıyla tanınan İçişleri Bakanı Brice Hortefeux’un Arap azınlıkla ilgili sözleri büyük tepki çekti. Hortefeux istifa çağrılarıyla karşı karşıya kalınca kendisini “Yanlış anlaşıldım” diyerek savundu.  Olay Le Monde’un internet sitesinde yayımladığı videoyla ortaya çıktı. Görüntülerde Hortefeux, iktidar partisi Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) bir toplantısında kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen Kuzey Afrika kökenli genç bir partiliyle görülüyor. Etraftaki kalabalık ‘entegrasyon’la ilgili şakalar yaparken, partili bir kadın, Amine Benalia-Brouch adlı genç için “O bizim küçük Arapımız” diyor. Bir başkası bakana yaklaşıp Amine’nin ‘domuz yiyip bira içtiğini’ söyleyince Hortefeux “Prototipe uymuyor... Bize böylesi lazım. Bir tane olsalar neyse, sayıları çok olunca sorun çıkıyor” ifadelerini kullanıyor. 

‘Partisinde kimler olduğunu bile bilmiyor!’
İzlenme rekorları kıran video üzerine Yasadışı Göçmenler için SOS Destek Grubu, bakan hakkında soruşturma talep etti. Muhalefetteki Sosyalist Parti sözcüsü Benoit Hamon, “Utanç verici ve ağza alınamaz laflar eden bakan hakkındaki asıl soru, istifası değil, hükümette ne işi olduğu” derken, Paris’te azınlığa mensup gençlerinin sık sık polisle çatıştığı Bondy’nin Sosyalist Belediye Başkanı Gilbert Roger “Hortefeux gerçeklerden o kadar kopuk ki partisinde farklı kökenden insanlar bulunduğunu bilmiyor” tepkisini gösterdi. En ilginç ‘beddua’ geçen ay Paris Havaalanı yönetiminden ırkçı yorumları yüzünden uzaklaştırılan Paul Girot de Langlade’den geldi. İşini Hortefeux’un emriyle yitirmiş Langlade, “Umarım yakında bana katılır” dedi. 
Kaçak göçmenleri sınır dışı politikasının mimarlarından olan Hortefeux ise ‘abes ve gülünç’ diye nitelediği istifa çağrılarını kınadı. Hortefeux, gencin etnik kökenine dair ‘tek kelime etmediğini’, sadece parti üyeleriyle çektirdiği fotoğrafları kastederek “Çok olduklarında sorun çıkıyor” dediğini öne sürdü. Başbakan François Fillon da ‘karalama kampanyasının kurbanı’ dediği bakanını savundu. (ap, afp)