Fransız kampanyası 'Türkiye'yi çiziyor'

Türkiye'nin Avrupa'ya ait olmadığını savunan Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığına geldiği Fransa'da bir grup, internette 'Türkiye'nin üstünü çizin' kampanyası başlattı.

PARİS - Türkiye'nin Avrupa'ya ait olmadığını savunan Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığına geldiği Fransa'da bir grup, internette 'Türkiye'nin üstünü çizin' kampanyası başlattı. Başını Fransızların çektiği grup, www.rayezlaturquie.com'da, Avrupa halklarına avro banknotlarının üzerindeki haritada Türkiye'nin üstünü kırmızı çarpı işaretiyle çizmeleri çağrısı yaptı:
'Yöneticilerimiz, bizi Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyonuna yönlendiriyor. Halbuki Türkiye coğrafi, sosyolojik, tarihi, kültürel ve dini açıdan Avrupa'nın parçası değil. Bu zorlama yönelim, doğrudan piyasalar olduğu kadar ABD tarafından da benimsettirilmeye çalışılıyor.
O zaman aynı fikirde olmadığınızı gösterin ve banknotlarda Türkiye'nin üzerine kırmızı çarpı işareti koyun. Basit, açık, kin gütmeyen ve güçlü bir eylemle!' Grup, sekiz dilde yayın yaptığı siteden Türkiye'nin AB üyeliği karşıtı afiş ve çıkartmalar da satıyor. (Dış Haberler)