Fransız Karayipleri isyanında kan aktı

Fransız Karayipleri isyanında kan aktı
Fransız Karayipleri isyanında kan aktı

Guadeloupe?nin başkenti Pointe-a-Pitre?de gençler iki gündür araçları yakıp yağmalara başladı. FOTOĞRAF:AFP

POINTE-A-PITRE - Fransa’nın Karayiplerdeki sömürge adaları Guadeloupe ve Martinique’te ekonomik krize karşı başlayan genel grev isyana dönüşüyor. İki adada 50 sendikayı buluşturan Sömürüye Karşı Ayaklan (LKP) koalisyonunun ilan ettiği grevler nedeniyle hayat haftalardır durmuşken Guadeloupe’da işler çığrından çıktı.
Önceki gün adanın merkezi Pointe-a-Pitre ile birlikte üç kentte gençler bina ve arabaları ateşe verdi, polisle çatıştı. Gençler silahla altı polisi yaralarken, barikatların yakınında duran Jacques Bino adlı sendika üyesi taksici de öldürüldü. Kapanan yollar yüzünden uluslararası havalanı uçuşlara ara verdi. Kentin valisi Jacques Bangou durumu “Kimse sokağa çıkamıyor. 48 saattir sokaklar gençlerin kontrolünde” diye aktardı. Baie-Mahault Valisi Ary Chalus da 100 gencin kentin merkezini basıp ateş açtığını, Renault bayisinin yakıldığını ve dükkânların yağmalandığını anlattı. Grevin başladığı 5 Şubat’tan beri dükkân, kafe, banka, okul ve hükümet binaları kapalı olduğu Martinique’nin merkezi Fort-de-France’de ise önceki gün taksi ve otobüs sürücüleri yolları kapattı. LKP lideri Elie Domota ise sukûnet çağrısında bulunsa bile olaylara göstericilere karşı şiddete başvurup ırkçı hakaretler savuran polisin neden olduğunu söyledi. Domota, Paris’i de adaya sömürge muamelesi yapmaktan vazgeçmeye çağırdı. 

Paris’ten kriz paketi açılıyor
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bugün adanın seçilmiş temsilcileriyle görüşeceğini duyururken hükümet sözcüsü Luc Chatel şiddeten krizi çözmeyeceğini belirtip sukûnet istedi. İşsizliğin yüzde 22’yi bulduğu, milli gelirin Fransa ortalamasının yüzde 40 altında kaldığı, çoğu gıda ürününün ithal edilip anakaradan daha pahalıya satıldığı adalılar, maaşlara 200 avro zam ve temel tüketim maddelerinin fiyatlarında yüzde 20 indirim istiyor. 

En büyük gerekçe ‘bekeler’in serveti
Adaya giden denizaşırı topraklardan sorumlu bakan Yves Jego ise zammı reddedip düşük gelirli ailelere 200 avro yardım içeren 10 milyon avroluk paket ve 100 temel ürüne yüzde 20 fiyat indirimi önerdi. Ancak öfkenin altında daha derin etkenler var; Adada büyük işler ‘beke’ diye anılan beyaz ailelerini tekelindeyken ve Afrika’dan getirilmiş kölelerin torunları yoksulluğa talim ediyor. (afp, ap)