Fransız Komünist Partisi haraç mezat

Fransa'da dün yapılan genel seçimlerin ilk turundan yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) zaferle çıktı.

PARİS - Fransa'da dün yapılan genel seçimlerin ilk turundan yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) zaferle çıktı. Sandık çıkış anketlerine göre UMP yüzde 46 oy toplarken, Sosyalist Parti yüzde 37'de kaldı. Bu sonuçlara göre 17 Haziran'da yapılacak ikinci turun ardından UMP, 577 üyeli mecliste 383 ile 501 arasında sandalyeye sahip olacak. Sosyalist Partinin vekil sayısı ise 60 ile 170 arasında değişecek. Şimdiki mecliste UMP'nin 359, Sosyalistlerin
ise 149 vekili var. Seçime katılım ise yüzde 60'ta kaldı.
Seçim sonrası iflası bekleniyor
Geçmişte aydınlarla sanatçıların gözbebeği olan Komünist Parti'nin ise tabutuna son çivi de çakılacak. Zira cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı Marie-George Buffet'nin 5.5 milyon avroluk kampanya faturasıyla sadece yüzde 2 oy alan parti, iflasın eşiğine geldi. Yüzde 5 oranında oy kazansaydı alacağı 8 milyon avroluk geri ödemeden olan Komünist Parti'nin genel seçimde de vekil sayısının 21'den dörde düşmesi bekleniyor. Parti, 20 vekil çıkaramazsa devlet yardımından da olacak.
Pablo Picasso, Andre Breton, Rene Magritte gibi devlerin yanı sıra Moskova'nın da desteğiyle ayakta durmayı başarmış Komünistlerin, iflasa karşı çareyi 'aile mirasını elden çıkarmakta' aradığı iddia edildi. Basına göre, parti, ressam Marcel Duchamp'ın 'Bıyıklı Mona Lisa' tablosunu satmayı planlıyor. Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer'in tasarladığı Paris'teki parti binası da satış listesine kondu. Bir müze yetkilisi, partililerin kendisini ziyaret edip ressam Fernand Leger'in bir freskine değer biçmesini istediğini aktardı. Partinin mali sorumlusu Jean-Louis Frostin ise finans zorluğunu teslim etse de, satış iddialarını yalanladı: "Mali kaynaklarımız kurumadı. Yıllar içinde partimize verilmiş hiçbir sanat eserine de değer biçtirmedik çünkü satılık değiller." (Telegraph)