Fransız medyası Sarko'yu makaraya aldı

Fransız medyası Sarko'yu makaraya aldı
Fransız medyası Sarko'yu makaraya aldı

Doisneu?nun 1950?de çektiği ünlü öpüşme fotoğrafında arkada görünen esrarengiz adam resmedilen Sarkozy, 1998 Dünya Kupası?nın şampiyonu Fransız milli takımının başında sahaya da çıkarıldı.

'Berlin Duvarı'nın yıkıldığı gün oradaydım' diyerek fotoğrafını gösteren Sarkozy, yalan söylediği ortaya çıkınca medyanın şakasına maruz kaldı. Fransız lideri tarihin en önemli anlarına fotomontaj edildi

PARİS - Fransız medyası, duvarın yıkıldığı 9 Kasım 1989 günü Berlin’de olduğu iddiası yalan çıkan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi tarihin en önemli anlarında hazır ve nazır gösteren fotomontajlarla alaya aldı.
Duvarın yıkılışının 20. yıldönümü vesilesiyle Facebook’a koyduğu hatıra fotoğrafı ve yazısıyla hava atan Sarkozy’nin, duvarın yıkılmasından bir hafta sonra Berlin’e gittiği ortaya çıktı. Bunun üzerine Sarko’nun siyasi danışmanı Catherine Pegard, yalanı kabullenir cinsten bir savunma yaptı:  “Berlin Duvarı’nın yarattığı coşku sadece bir kaç saat sürmedi ki! O günü yaşayanlardan kimle konuştuysam 9 Kasım’da nerede olduğunu hatırlamıyor. Uğraşacak o kadar önemli iş varken bunlar çok gülünç.”
Sarkozy Facebook sayfasında düzeltme yapmayınca, Fransız medyası cumhurbaşkanını tarihin dönüm noktalarında çekilmiş fotoğraflara fotoşopla monte edip dalgasını geçti.  Fransız lideri, 1. Dünya Savaşı’nı sona erdiren anlaşmayı imzalayanlar arasında, Normandiya çıkarmasındaki ABD askerleriyle, 2. Dünya Savaşı’nın bitiminde Sovyet lideri Josef Stalin, ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve Britanya Başbakanı Winston Churchill ile Yalta Konferansı’nda, Robert Doisneau’nun ünlü öpüşme fotoğrafında arkada görünen esrarengiz adam olarak, eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin suikasta uğradığı arabanın içinde, suikast zanlısı Lee Harvey Oswald’ın öldürülüşüne tanıklık ederken, 1998 Dünya Kupası finalinde Brezilya’ya karşı Fransa formasıyla sahaya çıkarken ya da Çin’de ünlü Tianenmen Meydanı’nda tankların önünde dururken görmek mümkün.

Goncourt ödüllü yazarla kapışma
Öte yandan Goncourt edebiyat ödülünü alan ilk siyahi kadın yazar olan Marie N’Diaye, Sarko’yu ‘polis devleti atmosferi yaratmak, aşırı sağcı politikilarla ülkeyi bunaltmak’la suçlayınca, iktidar vekillerinin şimşeklerini üzerine çekti. Bunun üzerine Kültür Bakanı Frederic Mitterand, ifade özgürlüğünü savunup “Goncourt Ödülü almış bir yazar her istediğini söyler” diye ekledi. (afp, NYT)