Fransız solu, sağla siyasi poker oynuyor

Fransa'da ilk turu 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi sağ ile solun rekabeti giderek renkleniyor. Bunun son örneği Genç Sosyalistler Hareketi'nin (MJS) sağcı rakipleriyle dalga geçtiği iskambil destesi oldu.

PARİS - Fransa'da ilk turu 22 Nisan'daki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi sağ ile solun rekabeti giderek renkleniyor. Bunun son örneği Genç Sosyalistler Hareketi'nin (MJS) sağcı rakipleriyle dalga geçtiği iskambil destesi oldu. Seçmenlere 'sağın siyasi pokerini bitirme' çağrısı yapan MJS, 32 kartlık destede sağcı siyasileri dört gruba ayırıp her birine alaycı isimler taktı. Sosyalist aday Segolene Royal'in baş rakibi olan iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) adayı İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy sinek papazı yapılıp, grubuna da 'Sarko-manyaklar' adı verildi. Cumhurbaşkanı Jacques Chirac destenin kupa papazı olarak 'Chirac'çı depresifler' grubunun lideri oldu. Chirac'ın resminin altına da, 'Tamamen çağdışı bir rejimin sembolü' yazıldı.
Son dönemde büyük çıkış yakalayan merkez sağcı Fransa Demokrasi Birliği Başkanı François Bayrou ise destede 'egosantrik karoların' lideriydi. MJS, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean-Marie Le Pen'e de 'takıntılı milliyetçiler' grubunun maça papazlığını uygun gördü. Mitinglerde 10 avroya satılan destede, seçmenlerden 'yalanlar, demagoji ve karanlık ittifaklara' karşı çıkmaları isteniyor: '2007'de sağcıların oyunlarını oynayıp büyük ikramiyeyi kapmasına izin vermeyin.'
Chirac'ın adayı Sarkozy
Aday olmayacağını açıklayarak siyasete veda eden Chirac ise nihayet ağzındaki baklayı çıkarıp beklendiği gibi Sarkozy'ye destek verdi. Dün ekrana çıkan Chirac, "Seçimde desteğimi ve oyumu Sarkozy'ye vereceğim" derken, Sarkozy'nin gelecek pazartesi içişleri bakanlığından ayrılacağını da ekledi. Sarkozy ise bu açıklamanın ardından "Çok duygulandım. Chirac'ın desteği hem siyasi açıdan hem benim için çok önemli" yorumunu yaptı. (afp, ap)