Fujimori için artık kaçış yok

Peru'yu 1990-2000 arasında demir yumruğuyla yönetirken karıştığı yolsuzluk skandallarından sonra kendini halk darbesiyle Japonya'da sürgünde bulan ve...

SANTIAGO - Peru'yu 1990-2000 arasında demir yumruğuyla yönetirken karıştığı yolsuzluk skandallarından sonra kendini halk darbesiyle Japonya'da sürgünde bulan ve kasım 2005'te ülkesine dönmeye çalışırken Şili'de tutuklanan eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nin artık adaletten kaçışı yok. Şili Yüksek Mahkemesi önceki gün yolsuzluk, cinayet, işkence, katliam ve adam kaçırma dahil 13 suçlamadan yedisini kabul edip Fujimori'nin iadesine karar verdi.
Temyize kapalı karar insan hakları örgütleri ve eski rejimi kurbanlarınca alkışlanırken, dün 2005'ten beri ev hapsinde tutulduğu Santiago'dan helikopterle Lima'ya gönderilen Fujimori, suçlamaları 'siyasi' diye niteleyip "Masumiyetimi kanıtlayıp mahkemeden onurumla çıkacağm" dedi. Devrik liderin 30-40 yıl hapisle yargılanması bekleniyor. Yoksul bir Japon ailesinin çocuğu olan Fujimori, Peru'nun yabancı kökenli ilk başkanıydı. ABD desteğiyle diktatörlüğe soyunan Fujimori, başta yüzde 7 bine yakın hiperenflasyonu yenen lider olarak tanındı. İktidarını noktalayan ise istihbarat şefi Vladimiro Montesinos'un milyarlarca dolarlık rüşvet, karapara aklama, uyuşturucu ve silah kaçakçılığına karışmasıydı. Fujimori, 2000'de Japonya'ya kaçıp otel odasından çektiği faksla istifasını bildirdi.
'Adalet açısından büyük adım'
Peru, Fujimori'yi Maocu Aydınlık Yol'a karşı iki katliamdan sorumlu tutuyor. Fujimori destekli ölüm timi Colina 1991'de Lima'da 15 kişiyi ve 1992'de La Cantuta Üniversitesi'nde dokuz öğrenciyi öldürmüştü. Lima, Fujimori'ye 'adil yargılama' sözü verirken İnsan Hakları İzleme Örgütü de, kararı 'uluslararası adalette büyük adım' diye niteledi. La Cantuta'da ağabeyi ölen Gisella Ortiz ise "15 yıldır bugüna bekliyorduk" dedi. (afp, ap)