Füle'den Türkiye'ye destek

Füle'den Türkiye'ye destek
Füle'den Türkiye'ye destek

Füle, daha önce de Çek parlamentosunda ?hazır olması halinde Türkiye?nin ABüyeliğine? destek vermişti.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu yeni yetkilisi Çek Füle, 'Türkiye'nin Avrupa'ya katılım müzakereleri devam etmeli' deyip ekledi: 'Türkiye bir NATO üyesi olarak ittifakın dayandığı değerleri koruyabilir'

BRÜKSEL - Avrupa Komisyonu’nun yeni görev döneminde Başkan Jose Manuel Barroso’nun genişlemeden sorumlu üyeliğe atadığı Çek Stefan Füle, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Barroso’nun yeni dönemde kritik önemdeki ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyeliğe kaydırdığı Finli Olli Rehn’den genişleme sandalyesini devralmaya hazırlanan Füle, Çek MF DNES gazetesine demecinde Türkiye’nin AB üyeliği konusunda mesajlar da verdi. 
‘Sizce Türkiye Avrupa’ya ait mi’ sorusu üzerine kişisel görüşünü belirtmekten kaçınıp “Bence Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri devam etmeli. Bu ve benzeri soruları Avrupa Parlamentosu’nda cevaplandıracağım” diyen Füle, Türkiye’nin Batılı yapılara uyumlu davranıp davranmadığı sorusuna “Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak, diğer üyelerle birlikte ittifakın dayandığı değerleri koruyabileceğini gördüm” karşılığını verdi.
Çekya’nın mayıstan beri üstlendiği AB İşleri Bakanlığı öncesinde, 2005-2009 arasında NATO Temsilciliğini yürütmüş 47 yaşındaki Füle, Komisyon’a önerilmeden önce Çek parlamentosunda yaptığı konuşmada ‘hazır olması halinde Türkiye’nin AB üyeliğine’ destek vermişti. 1981-1986 arasında Moskova’daki ünlü Uluslararası İlişkiler Sovyet Devlet Enstitüsünde diplomasi eğitimi alan ve bu dönemde Çekoslovakya Komünist Partisi üyesi olan Füle, NATO Temsilciliği öncesinde Litvanya ve Britanya’da büyükelçilik yapmıştı. 

Sovyet ilişkileri uzmanı
Atandığı görev yeni dönemde genişleme ve komşuluk politikası adını aldığından, Füle Hırvatistan, Türkiye, Makedonya ve İzlanda ile müzakerelerin yanı sıra, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerle yakınlaşma politikalarıyla da ilgilenecek. Komisyon üyelerinin atamaları ocakta Avrupa Parlamentosu’nda (AP) tartışılıp oylanacak. Geçmişte KGB ile bağlantılı olduğu iddia edilen Füle’ye de AP’de Sovyetlerle ilişkileri hakkında sorular sorulacak. AB’ye üye 27 ülke Komisyon’da birer üyeyle temsil ediliyor. (aa)