Futbol asla sadece futbol değil

Futbol asla sadece futbol değil
Futbol asla sadece futbol değil

Cezayir?deki kutlamalarda 14 kişi öldü, 254 kişi yaralandı. Golün atıldığı 40. dakikada tam 145 kişi kalp krizi geçirdi. Mısırlı taraftarlar Kahire?deki Cezayir elçiliğine saldırıp 35 kişiyi yaraladı. FOTOĞRAFLAR: ap, afP

Mısır ile Cezayir'in Dünya Kupası'na katılma maçını Cezayir kazanırken, taraftarların kapışması ülkeler arasında diplomatik kriz çıkardı

KAHİRE - Mısır ile Cezayir’in önceki akşam tarafsız saha olan Sudan’ın başkenti Hartum’da oynadıkları Dünya Kupası play-off maçının ardından dört ülkeyi kapsayan kriz patlarken, ‘futbol asla futbol değildir’ tezi yine akla geldi. Cezayir, 1990’da kendilerini kupadan eleyen Mısır’dan intikamı 1-0’la alırken, taraftarlar arasında çıkan olaylar Mısır Sudan ve Cezayir ilişkilerini gerdi. Mesele geniş Cezayir ve Mısır kökenli göçmen nüfusu olan Fransa’ya da dert.
Olaylar, cumartesi Kahire’de oynanan ilk maçtan önce Mısırlı fanatiklerin Cezayir takımını taşıyan otobüsü taşlayıp oyunculardan üçünü yaralamasıyla başladı. Mısır basını futbolcuların camları içerden kırıp saldırıya uğradıkları izlenimi yaratmakla itham etti. Misilleme olarak Cezayir başkentindeki Mısır şirketlerinin büroları yağmalanıverdi. Mısır ilk maçı 2-0 kazanıp Cezayir ile puan ve averajı eşitlemişken, Güney Afrika’daki Dünya Kupası finallerine gidecek takımı belirleme işi tarafsız saha Hartum’un Merih Stadyumu’ndaki maça kaldı. Mısır favori olsa da Cezayirliler Hartum’da 1-0’la galip gelip 24 yıl sonra kupa vizesi aldı. Bu yüzden Cezayir’deki kutlamalarda 18 kişi ölür, 254 kişi yaralanırken, tek gölün atıldığı 40. dakikada 145 Cezayirli sevinçten kalp krizi geçirdi.
Maç sonrası Cezayirlilerin taşladığı Mısırlı taraftarlardan 21’i yaralanınca, Mübarek’in talimatıyla Mısır’ın Cezayir büyükelçisi geri çağrıldı, Cezayir’in Kahire Büyükelçisi dışişlerine davet edildi. Kahire’de öfkeli fanatikler milli marşlar ve Cezayir karşıtı sloganlarla Cezayir elçiliğine saldırıp 35 kişiyi yaraladı, 15 araç ve dört mağazayı tahrip etti. Mübarek’in siyasete mesafeli duran işadamı oğlu Alaa’nın Cezayirlileri Mısırlılara terör uygulamakla suçlayan sözleri adeta ‘savaş ilanı’ gibiydi: “Bunu sineye çekmemiz imkânsız. ‘Yeter’ demeliyiz. Şerefimi iki paralık edersen ben de senin suratını dağıtırım.” 
Mısır olaylara seyirci kaldığı gerekçesiyle Sudan’ı da suçlayınca Sudan Dışişleri’nden ‘Sudan halkına hakaret ediliyor’ ithamıyla karşılaştı. Cezayir kökenlilerin yoğunlukta olduğu Fransa’nın Marsilya kentine sirayet eden olaylarda da Cezayirliler kıyıya demirlemiş altı tekneyi yaktı.Mısır 2005’te kurulan ve Cezayir, Fas, Tunus ile Libya’nın üye olduğu Kuzey Afrika Futbol Birliği’nden (UNAF) çekildi. (afp, ap, bbc)