Futbolda oksijen uyuşmazlığına isyan

FIFA'nın kararı Mordillo'nun ünlü karikatürünü akla getirdi.


FIFA'nın yükseklik korkusu!

FIFA, futbolcuların sağlığını gerekçe göstererek deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikteki uluslararası futbol maçlarını yasaklayınca en alçak düzeyi 3 bin metre olan Şili, Peru ve Bolivya ayağa kalktı. Bolivya'da bakanlar kurulu olağanüstü toplandı, Peru'da futbol yorumcuları "Bu karar Arjantin ve Brezilya'nın eseridir" dedi.

ZÜRİH/LA PAZ - Güney Amerika'da rakımın en alçak düzeyinin 3 bin metre olduğu And Dağları'nı mesken tutmuş ülkelerin futbol aşkına FIFA darbesi indi. FIFA Başkanı Sepp Blatter, deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yüksekte uluslararası futbol karşılaşmalarını yasakladıklarını duyururken, karar And ülkelerinde infial yarattı.
Tıp kurulunun tavsiyelerini dinleyen Blatter, "Karara özellikle Güney Amerika'dan şikâyet geleceğini biliyorum. Ama önce futbolcuların sağlığını düşünmek zorundayız. Maçların o kadar yüksekte oynanması müsabaka havasını da bozuyor. 2 bin 500 metrenin üstünde oynamak ne sağlıklı ne de adil" dedi. Ancak 57 tepesinin yüksekliği 5 bin 100 metreyi aşan Andlarda top koşturmaya alışkın olup alçağa inince zorlanan Ekvador, Peru ve Bolivya halkları aksi görüşte. Bazı yorumcular da, FIFA kararında Andlarda oynadıkları maçları kaybeden Latin Amerika futbolunun iki devi Brezilya ile Arjantin'in rol oynadığını söylüyor.
Morales kabineyi topladı
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, FIFA kararını duyar duymaz bakanlar kurulunu acil toplantıya çağırırken, futbol federasyonu da, kararı "Adaletsizlik, ayrımcılık" olarak niteledi. Dünya Kupası elemeleri dahil maçlarını deniz seviyesinden 3 bin 600 metre yüksekteki başkent La Paz'da oynayan Bolivya, burada Brezilya ve Arjantin'e karşı tarihi galibiyetler kazanmış, 1997'de La Paz'da oynanan Copa America'da Brezilya ile finale kalıp yenilmişti. Ekvador, 2 bin 800 metre rakımdaki başkent Quito'da oynadığı maçların hiçbirinde yenilmemesi sayesinde son iki Dünya Kupası'na katılma hakkı elde etmişti. Deniz seviyesine yakın başkent Lima'da oynadığı maçları kaybeden Peru da, gelecek Dünya Kupası elemelerini deniz seviyesinden 3 bin 400 metre yükseklikteki Cuzco'da oynamayı planlıyordu.
Maçta oksijenlenenler...
Pek çok stadı 3 bin metrede inşa etmiş Peru'da yorumcular, FIFA kararının Brezilya ile Arjantin'in baskısıyla aldığını yazdı. Son yıllarda iki ülkenin takımları yüksek irtifadaki maçları kazanmakta zorlanırken, seyrek oksijen ve düşük hava basıncına alışık ev sahipleri dünya futbolunda üst sıralara yükseldi. Yüksek irtifada futbol oynamak vücudu çok zorluyor, özellikle kalbin daha fazla çalışmasına yol açıyor. Yıl başında Brezilya kulübü Flamengo, 4 bin metrede Bolivya takımı Real Potosi'yle karşılaştığında, futbolculara maç sırasında oksijen vermek zorunda kaldıklarını ve bir daha yüksek irtifada oynamayacaklarını açıklamıştı. (bbc, Reuters)