Füze kalkanında yeni restleşmeler

Rusya ve ABD, Bush yönetiminin Doğu Avrupa'da füze kalkanı kurma planı yüzünden Soğuk Savaş retoriğini hortlatan anlaşmazlıklarını görüşmek üzere dün Moskova'da masaya oturdu ama yeni restleşmelerle kalktı.

MOSKOVA - Rusya ve ABD, Bush yönetiminin Doğu Avrupa'da füze kalkanı kurma planı yüzünden Soğuk Savaş retoriğini hortlatan anlaşmazlıklarını görüşmek üzere dün Moskova'da masaya oturdu ama yeni restleşmelerle kalktı. Kalkan krizi, Rusya'nın Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan (AKKA) çekilme kararı, İran'a yaptırımlar ve Kosova gibi kilit konuların ele alındığı iki günlük toplantıda Rusya kalkan projesinin dondurulmasını istedi. Bunu reddeden ABD, 'Tehdidi bertaraf edecek önlemleri alırız' yanıtını aldı.
Dün ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates'i Moskova dışındaki konutu Novo-Ogaryevo'da 40 dakika bekleten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görüşmeye girerken Polonya ve Çekya'ya kalkan projesinin dondurulması çağrısı yaptı. Putin, 12 Aralık itibariyle AKKA'dan çekilmekle yetinmeyip orta menzilli füzeleri sınırlandıran Orta Menzilli Nükleer Güçler (INF) anlaşmasından çekilme tehdidi de savurarak, "Diğer ülkeler yasak silahları geliştirirken bizim AKKA'ya bağlı kalmamız zor. Sözleşme evrensel hale gelmeli" dedi. Putin, aya füze yerleştirmekten bahsedip ekledi: "Elbette gelecekte aya füze kalkanı yerleştirmeyi kararlaştırabiliriz. Ama bundan önce aramızdaki bazı konuları halletme fırsatını kaybetmiş olacağız."
'Biz de tehdidi bertaraf ederiz'
Ancak ABD heyeti, Rusya'yı hedef almadığı savını yineleyip kalkan projesini dondurmayı reddetti. Toplantı sonrası Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Uzlaşma yok. Kalkan konuşlandırılırsa Rusya da tehdidi bertaraf edecek önlemleri alır. Böyle bir senaryoyu tercih etmeyiz" açıklamasını yaparken Rice "Müzakereler sürecek" dedi. Gündemde 1992 tarihli Stratejik Silahları İndirme Anlaşması'nın (START) yenilenmesi de var. İran ve Kosova ile ilgili uzlaşma da beklenmiyor. Zira Rus lider, çarşamba günkü İran'ın atom bombası planını maskelediğine dair kanıt olmadığını belirterek yaptırım arayışına set çekti. Bu arada ABD ilk kez Japonya'ya 'Kuzey Kore tehdidine karşı' Japonya'nın Aomori kentindeki Misawa üssüne mobil füze takip sistemi kurdu. (Dış Haberler)