G. Koreli rehineler için korku saatleri

Afganistan'da 19 Temmuz'da 18'i kadın 23 Güney Koreli evanjelist misyoneri kaçıran Taliban, önceki gün ikinci erkek rehineyi de öldürürken, sekiz militanının bırakılması için hükümete yeni süre tanıdı.

GAZNE - Afganistan'da 19 Temmuz'da 18'i kadın 23 Güney Koreli evanjelist misyoneri kaçıran Taliban, önceki gün ikinci erkek rehineyi de öldürürken, sekiz militanının bırakılması için hükümete yeni süre tanıdı. Taliban, aksi halde kalan 21 rehineyi öldürmeye devam edeceği tehdidi savurdu. Ancak Afgan hükümeti böylesi bir talebi ilkesel olarak kabul edemeyeceği yanıtı verince rehineler için korku saatleri yeniden başladı.
Taliban: İki kadın rehine çok hasta, ölebilir
Dün gece Taliban sözcüsü Yusuf Ahmedi, "İki kadın Koreli rehine çok hasta. Elimizde yeterli ilaç yok. Ölebilirler" diyerek pazarlığın hızlandırılmasını istedi.
Öldürülen 29 yaşındaki Shim Sung'un kurşunlanmış cesedi Arzoo köyündeki bir yonca tarlasında bulunurken, Güney Kore Dışişleri sözcüsü "Öfkemizi bastıramıyoruz. Hükümetimiz oturup izlemeyecek. Vatandaşlarımızın hayatlarını alanların, yaptıkları şeyden sorumlu tutulmalarını sağlayacağız" tepkisini gösterdi.
Önceki gece kadın rehineleri başörtüleriyle, Taliban savaşçılarının arka planda görüldüğü görüntüler yayımlayan El Cezire, dün gece de Taliban'ın elindeki Alman rehinenin hükümetine Afganistan'dan çekilme çağrısı yapmasını yayımladı. (Dış Haberler)