Galler kutsal boğanın canına kast edince

Britanya'nın Galler bölgesinde yaşayan Hinduların kutsal saydığı Şambo adlı boğa verem olunca, cemaatle Galler hükümeti mahkemelik oldu.

LONDRA - Britanya'nın Galler bölgesinde yaşayan Hinduların kutsal saydığı Şambo adlı boğa verem olunca, cemaatle Galler hükümeti mahkemelik oldu. Zira nisanda verem teşhisi konan altı yaşındaki Şambo Hindu cemaatine göre yaşamın kutsallığının temsilcisi olarak kendilerinin de desteğiyle hayatta kalma mücadelesi veriyor. Britanya yasaları ise hastalık taşıdığından şüphelenilen hayvanların öldürülmesini istiyor. Galler Kırsal Gelişim Bakanı Jane Davidson da bu yönde karar verdi.
Manastır Gal hükümetini dini haklarını çiğnediği gerekçesiyle dava etti. Yargıç, karar vermenin zor olduğunu belirterek hükmün pazartesi açıklanacağını duyurdu.
Skanda Vale manastırının Şambo'nun hayatını kurma çabasına, tüm dünyadan destek yağıyor. Şambo severler kampanyalarını internete taşıdı. 'Öldürülmesin' dilekçesi için harıl harıl imza toplanıyor. 'Öldürülmesinin cinayet olacağını, müritlerin boğanın hayatını kendi hayatları pahasına savunacağını' savunan manastır da, Şambo'nun günlük fikirlerinin kaleme döküldüğü bir blog yayınlarken, boğanın tutulduğu samanla dolu tecrit odasından video paylaşım sitesi 'You Tube'a atıfla 'Mö Tube' adında bir kamerayla naklen yayın da yapıyor.