Gandhi Gandhi'ye karşı

Gandhi Gandhi'ye karşı
Gandhi Gandhi'ye karşı

Rajiv-Sonia çiftinin 38 yaşındaki oğlu Rahul geleceğin başbakanı gösteriliyor. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

YENİ DELHİ - Hindistan’da yarından itibaren 719 milyon seçmenin sandık başına çağrılacağı bir aylık genel seçim maratonunda birbirinden renkli adaylar yarışırken, ülke siyasetine damgasını vurmuş ‘Nehru-Gandhi siyasi ailesi’nin iki mensubu rakip saflarda çarpışıyor. İktidardaki Kongre partisi, bağımsızlık liderlerinden Jawaharlal Nehru, kızı Indira Gandhi ve torunu Rajiv Gandhi’den sonra Rajiv-Sonia çiftinin 38 yaşındaki oğlu Rahul’un da başbakanlığa yürüdüğü yönünde kampanya yürütüyor. Gelgelelim Rahul’un 29 yaşındaki amca çocuğu (birinci kuzeni) Varun, köklerinin olduğu Kongre’nin laik ve herkesi kucaklayıcı eğilimine karşı, muhalefetteki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) en keskin sesi haline geldi.
Varun, milletvekili adayı sıfatıyla Müslümanlar için “Bunlar Kerimullah ya da Mazullah gibi korkunç isimler taşıyor. Gece karşılaşsanız, korkarsınız. Seçimleri kazanırsam kafalarını keseceğim” demekle kalmayıp, Sihlere de sözlü saldırıda bulununca, 29 Mart’ta hapse atıldı. Ama bunun siyasi komplo olduğunu savunan BJP, “Hindulara zarar verenin elini keserim” diyen ‘nefret mesihi’ lakaplı Varun’a sahip çıkıyor. 

100 milyon genç seçmen
Diğer yandan Kongre, bu seçimde ilk kez oy kullanacak 100 milyon genç seçmenin gönlünü Rahul’un çekeceği hesabını yapıp her yeri genç adamın posterleriyle donatıyor. Rahul, gelecekte başbakan olup olmayacağıyla ilgili sorularına “Partimin askeri olacağım” yanıtıyla geçiştiriyor. Ancak 76 yaşındaki Başbakan Manmohan Singh iyi bir başbakan olmak için gereken niteliklerin Rahul’da bulunduğunu söylüyor. Indira’yı 1984’te Sih korumaların, Rajiv’i 1991’de ayrılıkçı Tamillerin öldürmesinin ardından 2004’te Kongre’yi seçim zaferine taşıyan İtalyan asıllı Sonia Gandhi’nin başbakanlığına izin verilmemişti. Ancak Kongre taraftarları Gandhi’nin liderlik etmediği bir gelecek düşünmek dahi istemiyor. (afp)