Garzon Bush yönetimine kancayı takıyor

Garzon Bush yönetimine kancayı takıyor
Garzon Bush yönetimine kancayı takıyor

Obama?nın Beyaz Saray?daki ilk 100 gününün görüntüleri yayımlandı. FOTOĞRAF: AFP

Pinochet'yi rahat bırakmamış İspanyol yargıç Garzon, altı Bush yönetimi yetkilisi hakkında, sistematik işkencelerle ilgili soruşturma başlattı

MADRİD - Şili diktatörü Augusto Pinochet ve Arjantinli generallerin iadesi için verdiği mücadeleyle ünlenmiş İspanyol hakim Baltasar Garzon, Amerikalıların Guantanamo’daki esirlere yaptıkları işkenceler nedeniyle eski Bush yönetiminin peşini bırakmaya niyetli değil. Daha önce eski ABD Adalet Bakanı Alberto Gonzales dahil Bush yönetiminin altı yetkilisiyle ilgili başlattığı soruşturma İspanya Başsavcılığı’na takılmış Garzon bu kez isim ve zanlı sayısı belirtmeden yeni soruşturma açtı.
ABD Başkanı Barack Obama’nın işkence teknikleri ile ilgili gizli belgeleri açıklamasıyla eli güçlenen Garzon, önceki gün eski Gitmo esirleri ‘İspanyol Taliban’ lakaplı Hamid Abdürrahman Ahmed, Lahcen İkassrien, Cemal Abdüllatif el Benna ve Ömer Deghayes’le ilgili işkence dosyasını raftan indirdi. Obama’nın açıkladığı belgelerin işkencenin sistematik ve koordineli olduğunu gösterdiğini belirten Garzon, işkence emrini veren, teknikleri tasarlayan ve uygulayan sivil, asker ve istihbaratçıları soruşturma kapsamına aldı. İspanya yasalarının kendisine başka ülkelerde işlenen suçları İspanya’da kovuşturma yetkisi verdiğini hatırlatan Garzon, Amerikan yönetiminden de ayrıntılı belge isteyeceğini kaydetti. 

‘İlişkiler etkilenmesin’

Ünlü İspanyol yargıcın bu konudaki  ilk girişiminde savcılar soruşturmanın ABD’de yürütülmesini salık vermiş, Başsavcı da bu görüşü destekleyince dava Garzon’dan alınıp Ulusal Mahkeme hakimlerinden İsmael Moreno’ya verilmişti. Garzon, ikinci hamleyi yaparken Moreno’ya “Soruşturmayı açık tut” diye seslendi. Önckemi gün Berlin’de Guantanamo’nun kapatılması konusunda Avrupalı müttefiklerinden yardım isteyen ABD Adalet Bakanı Eric Holder, ikinci soruşturma haberi henüz ortalıkta yokken herhangi bir ülkeden gelebilecek adli talepleri karşılayacakları sözü verdi. İspanya Dışişleri ‘ABD ile ilişkiler etkilenmemeli’ uyarısı yaptı. (ap, afp, aa)