Gates'in 'düşman' tanımına Rus öfkesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush yönetimini kontrolsüz ve gayrimeşru güç kullanarak güvensiz bir dünya yaratmakla suçladıktan sonra ABD'nin Ortadoğu'daki müttefiklerini içeren tura çıkarken, Moskova eli boş durmuyor.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush yönetimini kontrolsüz ve gayrimeşru güç kullanarak güvensiz bir dünya yaratmakla suçladıktan sonra ABD'nin Ortadoğu'daki müttefiklerini içeren tura çıkarken, Moskova eli boş durmuyor. Rus Dışişleri Bakanlığı, Putin'in sözlerini 'Soğuk Savaş retoriği' olarak sunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e karşı harekete geçti. Gates'in 7 Şubat'ta Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde, Rusya'yı 'potansiyel düşman ülkeler arasına' yani 'şer ekseni'ne yerleştirdiği konuşması için ABD yönetiminden açıklama talep etti. Rus Dışişleri sözcüsü Mihail Kaminin, "Moskova büyükelçisi aracılığıyla Gates'in sözlerinin ABD yönetiminin resmi pozisyonunu yansıtıp yansıtmadığına dair resmi açıklama istedik" dedi.
Gates, ABD'ye karşı tehditlerin arttığı savıyla Bush'un ordunun daha da büyütülmesi planı için Kongre'den bütçe artırımı isterken şu ifadeleri kullanmıştı: "Büyük operasyonlara girişebilmek için topyekûn askeri kapasiteye ihtiyacımız var. Büyük ordularla karşılaşabilecek savaşçı birlikler ve terörist tehditlerle baş edebilecek çevik özel kuvvetlere... Zira Rusya ve Çin gibi, Kuzey Kore, İran ve diğer yerlerde neler gelişeceğini bilmiyoruz."
Putin: Yıllardır sabırlı davrandık ama...
Dün Amman'da Kral 2. Abdullah ve Filistin lideri Mahmud Abbas'la bir araya gelen Putin ABD'ye yine dokundurdu. Bush yönetimini Rusya'yı 'düşman' gibi göstererek, Kongre'yi askeri harcamalar için ikna etmeye çalışmakla suçlayan Rus lider şöyle konuştu: "10 yılı aşkın zamandır müttefiklerimizin farklı konularda ne dediklerini dinlemeye çalışıyoruz. Çok sabırlı ve çok hoşgörülü davranıyoruz ama artık yanlış anlaşıldığımız hissine kapılıyoruz. Rusya'dan tehdit varmış gibi gösterip, Kongre'den Afganistan, Irak ya da Avrupa'ya füze kalkanı kurmak için ödenek sağlamayı amaçlıyorlar. Bu bizim sorunumuz değil." Putin daha önceki sözleri için de "Onları Amerikalı müttefiklerimizle görüşmelerimizde de açıkça söyledim. Söylediğim her şeyin arkasındayım. Onlar sadece gerçeklerdi" diye konuştu. (afp, ap)