Gates'ten Kongre'ye uyarı: Türkler blöf yapmıyor

Türkiye'nin askeri ilişkileri sınırlandırması ihtimali karşısında, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki vekiller, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan Ermeni tasarısından yüz çevirmeye meylederken, Ankara'nın 'blöf yapmadığı' uyarısıyla karşılaştı.

WASHINGTON - Türkiye'nin askeri ilişkileri sınırlandırması ihtimali karşısında, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki vekiller, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan Ermeni tasarısından yüz çevirmeye meylederken, Ankara'nın 'blöf yapmadığı' uyarısıyla karşılaştı. ABD Savunma Bakanı Robert Gates Ermeni tasarısı geçerse Türkiye'yle ilişkilerin 'telafisi olmayacak denli zedelenebileceği' uyarısında bulundu.
Önceki akşam yeni Genelkurmay Başkanı Michael Muller'le basın toplantısı yapan Gates, "Türklerin blöf yaptıklarını sanmıyorum. Bence bu konu onlar için blöf kaldırmayacak denli büyük manalar taşıyor" dedi. "Bence bizi çıkarmasalar dahi en azından Irak'taki Amerikan birliklerine tedariklere geçit vermeyecek şekilde Türk hava sahasının kullanımını sınırlamak gibi çok gerçek bir risk bulunuyor" diyen ABD'li bakan şu vurguyu yaptı: "Bir kez daha tekrarlayacağım ki bu durum Irak'taki birliklerimize ciddi zararlar verir ve çok daha geniş bir terörle savaş içindeyken hayati önemdeki bir bölgedeki kilit müttefikimizle ilişkilerimize telafisi olmayacak denli gerginleştirebilir."
Ermeniler 23-24 Ekim'de gösteri yapacak
Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu'ndan 21'e karşı 27 oyla geçen Ermeni tasarısı konusunda geçen hafta Bush yönetiminin uyarılarının ardından milletvekillerinde şüpheler oluşmuştu. 24 saatte 11 vekilin desteğini çekmesi üzerine daha önce tasarıyı 16 Kasım'a kadar genel kurul gündemine getireceğini söylemiş olan Temsilciler Meclisi'nin kadın Başkanı Nancy Pelosi, çarşamba günü bunun 'kesin olmadığını' açıklamıştı. Meclis'teki grup liderlerinin tasarının geçmesine yetecek sayıda destek sağlayamamaları halinde konuyu 2008'e erteleyeceği haberleri gelirken, Ermeni lobisi de kaygılanmaya başladı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Başkanı Aram Hamparyan, "Destekçilerimizi bezdirme kampanyası izliyorlar" diyerek bütün Ermeniler'i, 23-24 Ekim'de Washington'da gösteri yapmaya çağırdı.
Gözlemciler gelişmelere ihtiyatlı yaklaşıp tasarı genel kurulda oylanırsa kabul ihtimalini yarı yarıya görüyor. 435 üyeli mecliste birkaç eksik sandalye varken tasarının kabulü için katılanların yarısının desteği yetiyor.
TÜSİAD'dan uyarı mektubu
Türkiye tasarı aleyhine faaliyetlerini sürdürürken, TÜSİAD, Kongre'ye 'Tasarı zaten kırılgan Ortadoğu ve Kafkaslar'da geri dönülmesi mümkün olmayan sonuçlara yol açar' uyarısı içeren mektup yolladı. Mektupta, Türk iş çevrelerinin, iç siyaset kaygılarıyla bir ülke meclisinin Osmanlı tarihini yeniden yazma çabasını anlayamadığı belirtildi. Tasarının, 'ABD yönetiminin, Türkiye'nin PKK'ya karşı savaşını desteklemede isteksiz olduğu' bir döneme rastlamasının talihsizliği vurgulanarak tasarıyı desteklememe çağrısına yer verildi.