Gazze ateşkesi için geri sayım başladı

Gazze ateşkesi için geri sayım başladı
Gazze ateşkesi için geri sayım başladı

Mübarek, Sarkozy?ye 2 Mart?taki Gazze konferansını birlikte açmayı önerdi. FOTOĞRAF: AP

Mübarek, İsrail ile Hamas arasında ateşkes pazarlığında haftaya anlaşma öngördü. Sarkozy'le görüşen Mısır lideri yarın Ankara'da

TEL AVİV - İsrail’le Hamas arasında ateşkesi kalıcı kılmaya dönük Kahire merkezli pazarlıklar sürerken, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mürabek kalıcı ateşkesin haftaya sağlanacağını söyledi. 2 Mart’ta Kahire’de düzenlenecek olan Gazze’nin yeniden imarı konferansında Sarkozy’ye eşbaşkanlık öneren Mübarek’in yarın Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.
Arap ve İsrail basını eli kulağında ateşkese dair senaryolar çiziyor. Buna göre, Kahire’den Şam’a giden Hamas lideri Mahmud Zehar’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’in onayını alıp olumlu haberle dönmesi umuluyor. En az bir yıllık kapsamlı anlaşma yapılacağını yazın gazeteler, Gazze’ye tecridin kalkmasını esir asker Gilad Şalit’in bırakılması şartına bağlayan İsrail’in 1000’e yakın Filistinliyi bırakabileceğini yazıyor.

Türkiye’nin etkisi yok iddiası
 Mısır’ın el Cumhuriye gazetesi Türkiye’nin de görüşmelerde yer aldığını yazarken, İsrail gazetesi Haaretz’in, Mısır ve Hamaslı yetkililerin Türkiye’nin aktif rolü olmadığını söylediklerini aktarması dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise Mübarek’in yarın Türkiye’ye geleceği haberleri sorulunca bunun öngörüldüğünü belirtip “Şu an program üzerinde çalışıyoruz” dedi. Gazze’deki durumun kırılgan olduğunu belirtip, “Mutlaka sürdürülebilir bir ateşkes anlaşması lazım” diyen Babacan, İsrail seçimlerinin ardından yeni süreç başlatılabileceğini kaydetti. Babacan, geçen hafta günü birliğine bir Türk heyetinin Şam’a gittiğini ancak şu anda Şam’da heyet bulunmadığını sözlerine ekledi.
Haaretz görev süresi 9 Ocak’ta dolan Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas’a bağlı El Fetih’in esir değişimini içeren olası anlaşmanın telaşına kapıldığına dikkat çekti. Gazeteye göre İsrail hapishanelerindeki vekil ve bakanların salıverilmesiyle Hamas’ın bu kez genel seçimlerle birlikte yapılacak başkanlık seçimini de alacağı korkusu var. Arap gazeteleri esir takasının Tanzim lideri Mervan Barguti’yi de içerdiğini yazmışken, Haaretz, Fetih’in başına geçse bile Barguti’nin Hamas’ı engelleyemeyeceğini savundu.
Anketlere bakılırsa Hamas’a verilen halk desteği konusu karışık. Kudüs Medya ve İletişim Merkezi’nin geçen haftaki anketine göre, Hamas yüzde 27.9’a karşı 28.6’la Fetih’i yeniyor. Beyt Sahur merkezli Filistin Kamuoyu Merkezi ise Hamas’ın desteğini yüzde 31.4, El Fetih’inkini yüzde 40.6 verdi. (Haaretz, ap, afp, aa)