Gazze hem içeriden hem dışarıdan vuruluyor

Filistin'de Hamas ile El Fetih arasında en az 40 cana mal olan çatışmalar son bulmazken, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın dün Gazze'ye yapması beklenen ziyaretin Hamas'ın suikast planı nedeniyle iptal edildiği öne sürüldü.

KUDÜS - Filistin'de Hamas ile El Fetih arasında en az 40 cana mal olan çatışmalar son bulmazken, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın dün Gazze'ye yapması beklenen ziyaretin Hamas'ın suikast planı nedeniyle iptal edildiği öne sürüldü. Yoğun bir saldırı başlatan İsrail ise altı ay aradan sonra Gazze'ye tanklarla girdi. Hamas militanlarını Gazze'nin kuzeyinden İsrail'e düzenlediği roket saldırılarına sert yanıt veren İsrail ordusu, Hamas'ın özel güvenlik güçlerinin karargâhını vurdu. Saldırıda bir kişi öldü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 45 kişi yaralandı. Um Nasır'da da Hamas'lı İçişleri Bakanlığı sözcüsü Halid Ebu Hilal'ın evine yapılan saldırıda biri koruma iki kişi hayatını kaybetti. Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları'nın liderlerinden biri de aracına düzenlenen füze saldırısında öldü. 20 kadar İsrail tankı da kuzeyden Gazze'ye girdi.
Abbas'ın dün Gazze'ye yapacağı ziyaret iptal edilirken, bir güvenlik yetkilisi Abbas'ın konvoyunun geçeceği yolun altında patlayıcı dolu bir tünel bulunduğunu söyledi. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü üyesi Filistinli bir doktor ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e suikast planlamakla suçlanarak tutuklandı. (bbc, afp, aa)