Gazze insanlığın sıfır noktasında

KUDÜS - BM’nin 1.5 milyon Filistinlinin kuşatma ve borbardımanda yaşadığı Gazze’ye dair tespitleri şöyle: 

* Ortalama 20 dakikada bir hava saldırısı düzenleniyor, saldırılar gece sıklaşıyor. İsrail, yollar, altyapı, hükümet ve güvenlik binaları dahil geniş çaplı bir yıkıma imza attı.

* 250 bin insan elektriksiz kaldı. Gazze’nin tek santrali yakıtsızlıktan 30 Aralık’tan beri kapalı.

* Sular beş ya da yedi günde bir-iki saat akıyor. Arıtma olmadığından günde 40 milyon litre lağım sAkdeniz’e akıyor. Altyapının bombalanmasıyla lağım sokaklara taştı. Beyt Hanun’da son 48 saatte su ve kanalizasyon şebekesi beş kez bombalandı. Yedi çeşme yerle yeksan oldu.

* Isınmada kullanılan yakıt ve mutfak tüpü kalmadı. Karaborsada mutfak tüpünün fiyatı 10 misli.

* Gazze’nin petrolünü temin eden Nahal Oz’daki hatlar operasyon başladığından beri kapalı. 

* Gazze nüfusunun yüzde 80’inin yaşamı insani yardımlara bağlı.  Marketlerde yiyecek kalmadı. Un, pirinç, şeker, süt ürünleri ve konserve sıkıntısı had safhada. 20 ekmek fırını un ve yakıt yokluğundan çalışamazken ekmek fiyatları üç katına çıktı.  

* İsrail 27 Aralık’tan bu yana günlük temel ihtiyaçlarla dolu 60 kamyonun girişine izin veriyor. Haziran 2007’den önce Gazze’ye ortalama 475 araç giriyordu. 

* 18 aylık ablukaya saldırılar da eklenince sağlık sistemi çökme noktasına geldi. Doktorlar ilaç ve elektrik olmadan operasyon yapıyor. Yaralılar anestezi olmadığından uyutulmadan ameliyat ediliyor. En büyük hastane Şifa’da günde 20 saat elektrik yok. (Dış Haberler)