Gazze öfkesi kartalı yere çaktırdı

Gazze öfkesi kartalı yere çaktırdı
Gazze öfkesi kartalı yere çaktırdı

İsrail?in yıl sonunda başlattığı ve 22 gün süren Dökme Kurşun Operasyonu?nun ardından hala abluka altındaki Gazzeliler enkaz içinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. FOTOĞRAF: AP

Anadolu Kartalı tatbikatı İsrail'in dışlanması sonrası ertelendi. CNN 'Niye' diye sorunca, Davutoğlu Gazze sebebiyle boykota işaret etti

ANKARA -  İsrail’in 1400 kişinin öldüğü 22 günlük Gazze operasyonuna karşı Türkiye’nin ilk somut adımı, TSK’nın İsrail’i Konya’daki Anadolu Kartalı tatbikatından dışlaması olurken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gerekçenin Gazze olduğunu açıkça dile getirdi.
İsrailli yetkililer, Türkiye’nin tatbikatın katılımcı listesinden İsrail’i çıkarması üzerine ABD ve İtalya’nın protesto amaçlı çekildiğini, böylece NATO tatbikatının iptal edildiğini söylüyor. Dün Dışişleri’nin resmi açıklamasında iptalin siyasi yanının olmadığı savunuldu, ama Bakan CNN’e demecinde Gazze bağını dile getirdi.
Davutoğlu, CNN’in ‘Tatbikattan İsrail’in neden dışlandığı’ sorusuna Gazze’ye yardım ulaştırılıp yeniden inşanın başlamasının engellendiğini ima eden bir yanıt verdi: “Gazze’deki durumun iyileşeceğini, yeniden diplomatik yollara gireceğini umuyoruz. Bu, Türk-İsrailli ilişkilerinde de yeni bir atmosfer yaratacak. Ancak mevcut durumda elbette ki bu yaklaşımı, İsrail’in yaklaşımını eleştiriyoruz.” Davutoğlu, ilgili tüm taraflarla danışmaların ardından Türkiye’nin NATO tatbikatı yerine ulusal bir tatbikat yürütmeye karar verdiğini sözlerine ekledi. Ankara’daki diplomatik kaynaklar, Türkiye’den toplanan insani yardımların Gazze’ye ulaşması engellenirken İsrail jetlerinin Türkiye semalarında uçmasının beklenemeyeceğini belirtti. 

Dışişleri: Siyasi sebebi yok
Dışişleri ise, dün başlayıp 23 Ekim’e dek sürecek tatbikatın uluslararası ayağının iptal edilmesinden siyasi anlam ve sonuç çıkarılmasına karşı çıkıp, bu sonucu çıkaran İsrailli yetkilileri de aklıselime davet etti. “Uluslararası bölüm diğer katılımcı ülkelerle bilistişare ertelenmiştir. Tatbikat milli faaliyet olarak icra edilmektedir. Keyfiyet genelkurmay sitesinden duyurulmuştur. Dolayısıyla siyasi anlam ve sonuç çıkartılması doğru değil” diyen açıklama şöyle devam etti:

‘İsrailli yetkilileri aklıselime davet’
 “İsrailli yetkililere atfen basındaki değerlendirme ve yorumların kabulü mümkün değil. İsrailli yetkilileri açıklama ve tutumlarında aklıselime davet ediyoruz.” ABD’nin Ankara Büyükelçiliği sözcüsü, “Buna iptal değil, erteleme olarak bakıyoruz” deyip tatbikat için yeni takvim belirlenmesini umduklarını söyledi. (Radikal)