Gazze Şeridi'ne domates, biber, yumurta füzeleri

Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler İsrail'den tuhaf bir saldırıyla karşılaştı. Bu kez 'saldırgan' İsrail ordusu değil, İsrailli siviller, mühimmatı da son teknoloji ürünü füzeler yerine 'sebze-meyve' ile yumurtalardı.

KUDÜS - Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler İsrail'den tuhaf bir saldırıyla karşılaştı. Bu kez 'saldırgan' İsrail ordusu değil, İsrailli siviller, mühimmatı da son teknoloji ürünü füzeler yerine 'sebze-meyve' ile yumurtalardı.
Filistinli militanların ev yapımı ve ya Kasım adlı füzelerinin düştüğü Gazze'nin birkaç kilometre kuzeyindeki Sderot kentinin sakinleri, hükümetin kendilerini korumaması karşısında çareyi sebze-meyve ve yumurtalarda aramıştı. Bunun için bir 'sebze-meyve-domates' rampası icat ettiler. İçine yanmaz bir sıvının doldurulduğu borulardan yapılmış rampalarla saldırıya geçen protestocular, Gazze'ye domates, biber, salatalık, kabak, mango, mısır gibi bilumum sebze ve meyve ile yumurtaları fırlatmaya başladı.
'İpleri elimize aldık'
Eylemcilerin öncülerinden Yigal Tzur, durumu "Madem hükümet saldırıları durdurmak için harekete geçmiyor, biz de ipleri elimize aldık" diyerek açıklamaya çalıştı. Atılan sebze ve meyvelerin hedefe ulaşmıyor olması da eylemcileri yıldırmadı. Bu tuhaf ve renkli eylem İsrail ordusunun müdahalesiyle bitti. Filistinlilerin Sderot'a füzeli saldırılarında altı yılda dokuz İsrailli öldü, onlarcası yaralandı.