Gazze'deki yıkım bir depremin 10 katı

Gazze'deki yıkım bir depremin 10 katı
Gazze'deki yıkım bir depremin 10 katı

Evleri yerle yeksan olan Filistinliler enkaza aldırmadan kurdukları sofralarda yemeklerini yiyor. FOTOĞRAF: AFP

İsrail'in Obama'ya jest yapılacağı iddialarına karşın Gazze'den tam çekilmiyor. Dün Ban'ın da nihayet bizzat gezdiği Gazze'deki yıkım 'bir depremin 10 katından fazla' diye ifade ediliyor

GAZZE - İsrailli yetkililer ABD’nin yeni başkanı Barack Obama’nın yemin törenine dek Gazze’den tümüyle çekileceğini duyurmuşken dün askeri kanattan aksi açıklama geldi. Enkaz altından kalkmanın savaşını veren Filistinliler ise 22 günlük bombardımanla yaşadıkları yıkımı 10 büyük depremle kıyaslıyor.
İsrail ordu sözcüsü Avital Liebovich, Obama’ya jest olsun diye askerlerin Gazze’den tamamen çekileceğine dair beklenti sorulunca “Şu anda kimse bundan bahsetmiyor” dedi. Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili de “Realitelere bağlı. Aşamalı olarak Gazze Şeridi’ndeki askerler sayısını azaltıyoruz fakat acil müdahale için birlikleri sınırın hemen dışında tutuyoruz” diye ekledi. Şubattaki seçimde başbakanlığa en yakın isim olan Likud Partisi lideri Benyamin Netanyahu ise “Obama’nın sıkıntımızı ve ne kadar zalim bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu anladığı izlenimini edindim” sözleriyle dikkat çekti.
Dün Gazze’de iki çocuk patlamamış top mermisinin infilakıyla ölürken ölü sayısı 416’sı çocuk, 106’sı kadın 1314’e, yaralı sayısı 1855’i çocuk, 795’i kadın 5 bin 320’ye ulaştı. Devasa bir enkaz yığınına dönen Gazze’de maddi hasar 2 milyar dolar civarında. Cebeliye’nin Kirem ve Abed Rabbo semtlerinde yüzlerce metre uzunluğundaki alanda ayakta kalmış tek bina yokken, 42 yaşındaki mühendis Eşref Ferac yıkımı “Bu bir depremin 10 katından kötü” diye dile getirdi.
BM okulları ve yardım ofisi vurulurken İsrail’i ziyaret etmiş BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ise nihayet dün bölgeye gitti, ardından İsrail’in güneyini gezdi. Ban’ın siyasal işler sorumlusu yardımcısı John Holmes, Gazze’nin milyarca dolara ihtiyacı olduğunu belirtip “Savaşı kimin kazandığı belli değil, ancak yitiren kesinlikle sivil halk” dedi. BM’ye ait 50 binanın zarar gördüğünü belirten Holmes 100 bin insanın evsiz kaldığını, 400 bin aileye su ulaştırılamadığını kaydetti. BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı’nın (UNRWA) Gazze Başkanı John Ging, İsrail’e “Hesap verilmesi gerek” diye seslendi. Dünya Sağlık Örgütü ise salgın hastalık uyarısı yaptı. 

Türk doktorlar Gazze’de
Mısır’ın Refah kapısını aralaması üzerine İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) organizasyonuyla aralarında Türk doktorların da bulunduğu sağlık ekipleri Gazzelilerin yaralarını sarmaya başladı. (Dış Haberler)