Gazzeli aslanın hayatı roman

Filistin'de Gazze'nin kontrolünü ele geçiren Hamas, iki yıl önce üç aylıkken güçlü Hassanein aşiretinin kaçırdığı dişi aslan Sabrina'yı erkek kardeşi Seher'e kavuşturdu.

TEL AVİV - Filistin'de Gazze'nin kontrolünü ele geçiren Hamas, iki yıl önce üç aylıkken güçlü Hassanein aşiretinin kaçırdığı dişi aslan Sabrina'yı erkek kardeşi Seher'e kavuşturdu. Hamas'ın, aşiret evini basmasıyla çıkan silahlı çatışmada kurtarılan Sabrina'nın gördüğü kötü muamele nedeniyle dört dişi ve tırnaklarıyla kuyruğunun bir kısmını kaybetmiş olması yürek burktu. Ama kavuşmanın sevinci içindeki aslan kardeşler, 'Gazze'de düzen ve hukuk için kükreyerek' herkesi sevindirdi.
Kasım 2005'te Hayvanat Bahçesi'ni basan aşireti, Seher kendinden korkutup kaçırmıştı. Sabrina ise, kendisini kaçıranların turistlere yönelik olarak '1 YTL'ye aslanla fotoğraf' işine girmesi sebebiyle son olarak geçen Kurban Bayramı'nda bir fotoğraf stüdyosunda görülmüştü. Sabrina, Seher'e kavuşmanın sevincini yaşasa da, hasta ve yorgun hali endişe verici. Veterinerler, "Hayatta kalmasını sağlamak için uzun ve zorlu bir tedavi sürecine başlayacağız. Onu kaçıranlar, kuyruğunun ucunu yani Afrika aslanlarının sembolü sayılan siyah kısmını kesmiş. Çok üzgünüz. Çok aşağılanmış hissediyor olmalı. Ona bunu yapanlar cezalandırılmalı" tepkisini gösterdi. (Guardian, bbc)