Gazzeliler kazma kürek yeniden tünel inşa ediyor

Gazzeliler kazma kürek yeniden tünel inşa ediyor
Gazzeliler kazma kürek yeniden tünel inşa ediyor

Filistinliler, İsrail?in Gazze operasyonunda yüzden fazlasını imha ettiği tünelleri yeniden inşa ediyor. FOTOĞRAF: AFP

GAZZE - Gazze’de bıçak sırtındaki ateşkes en azından pazara kadar sürecek gibi görünürken, Mısır sınırında Filistinlilerin nefes borusu tüneller yeniden açılıyor. Salı günü Gazze’ye savaş gemilerinden ateş açan İsrail önceki gün de belirlenen sınırları aşan bir balıkçı teknesi yüzünden kıyıyı vurup iki kişiyi yaraladı. Filistinlilerin kayıpları enkazdan çıkanlarla 437’si çocuk, 110’u kadın, 123’ü yaşlı 1330’e ulaştı, yaralı sayısı 1890’ı çocuk 5 bin 450.
İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni Brüksel’de ablukanın bitmesini isteyen AB yetkililerine “Tünellere saldırı hakkımızı saklı” derken, Gazzeliler kolları sıvamış. Kimi günlüğü 75 dolara kiraladığı kepçeyle, kimi kazma-kürekle, hiçbiri yoksa elleriyle tüneller açıyor. Hatta düzinelerce tünelden benzin, mazot, gazyağı ve yiyecek sevkıyatı başladı. AP, bir tünelin başında bir tankere 19 bin litre petrol yüklenmesine tanık oldu. 40 bin dolara mal olmuş bir tünelin 18 yaşındaki sahibi Muhammed, “Yakında operasyon başlayacak. Silah değil yiyecek ve petrol getiriyoruz. Hayatımızı kazanmak zorundayız” diyor. Yine tünel sahibi Ebu el Bara “Sınırları açsınlar vazgeçelim” vurgusu yapıyor. 35 yaşındaki Hamaslı Ebu Abdullah ise 90 bin dolara mal olan 25 metrelik tünelin yeniden açılmasının bir ayı bulacağını söylüyor. Tünellerin Filistin-Mısır ‘konsorsiyumuyla’ inşa edildiğini sadece Refah’ın Gazze tarafında 16 adam çalıştırdığını belirten Abdullah’a göre Mısır da Sina Yarımadası’na ekonomik canlılık getirdiği için tünelleri kapatamaz. Yüksekten uçan İsrail F-16’sını seyre koyulan adamlarına “Hadi, durma. Ölürsek de mezar yakın” diye söylenen Ebu Musa silah kaçakçılığı sorulunca, “Silahı ne yapacağım? Gazze’dekilerin elinde yeterince var” yanıtını veriyor. Ebu Muhammed de “Sadece yiyecek ve oyuncak getiriyoruz. Hamas’ın tünellerini yıktıklarını mı sanıyorsun? Mümkün değil. Onların yerini bilen yok” diyor. Sınırda 400 tünel olduğu sanılıyor. 

Meşal’den AB’ye: Boykotu bitirin
Mısır’da ise kalıcı ateşkes görüşmeleri başlıyor. İsrail, temsilcisi Amos Gilad’ı yollarken, ablukanın kalkması için bir hafta tanımış Hamas’ın temsilcileri de Kahire’de. Hamas’ın Suriye’de sürgün lideri Halid Meşal ise Batı’ya boykota son verme çağrısı yaptı. “Hamas’ı üç yıldır yok etmeye çalışmak yeter. Mücadeleyle meşruluğunu kazanan Hamas’ı muhatap alma zamanı gelmiştir” diyen Meşal, son saldırının ‘güç kullanmanın Siyonist varoluşa güvenlik sağlamadığı ve barışın, Filistinliler’in hakları pahasına olmayacağını’ söyledi. FKÖ ise barış görüşmeleri için İsrail’in 1967 sınırlarına çekilmeyi taahhüt etmesi ve tüm yerleşimleri dondurması gerektiğini duyurdu. (Dış Haberler)