Gazze'nin ikiye, üçe bölünmesine başlandı

GAZZE/KUDÜS - Gazze’deki kara operasyonu İsrail ordusu ve içgüvenlik servisi Şin Bet’in ortak planlamaları uyarınca yürütülürken, askerlerin Gazze Şeridi’ni şimdiden ikiye ya da üçe böldüğüne dair haberler geliyor. Hedef, Gazze kenti dahil kuzey kesiminin bölgenin geri kalanıyla bağlantısını koparmak. Böylece birbirinden ayrılan bölgeler arasında silah nakliyatının önlenmesi, bu bölgelerin ‘temizlenmesi’ ve Hamas militanlarının hareket kabiliyetinin durdurulması öngörülüyor.
Filistinli kaynaklar, şimdilik bölünme hattının Gazze’nin merkezindeki İsrail sınır kapısı Karni’den Akdenize uzandığını aktardı. Yani tank destekli İsrail askerleri Gazze kentini boydan boya kesip güney ile kuzeyi bağlayan Selahhaddin Caddesi’ni kontrol altına aldı. Bu amaçla kentin 3 km güneyindeki eski Yahudi yerleşimi Netzarim’e yığılan 150 tank, sahil yolunun da kontrolünü ele geçirdi. Hamas radyosu, güneydeki Refah ve Han Yunus’ta yaşayanların Gazze’ye ulaşamadıklarını duyurdu. 

On binlerce yedek göreve çağrıldı
İsrail ordusunun operasyonu gizli tutmak için altı saat öncesinden askerlerin cep telefonlarına el koyduğu ortaya çıktı. Ordudan yapılan açıklamada askerlerin 18 aydır Gazze’nin bir prototipi üzerinde çalıştığını, Gazze’nin arka sokakları da avuçlarının içi gibi bildikleri belirtildi. Önceki gece kuzey ve doğudan başlayan kara harekâtına çok sayıda piyade asker, tank, top istihkam ve istihbarat birlikleri katılıyor, bunları hava kuvvetleri, donanma, Şin Bet ve diğer güvenlik servisleri destekliyor. Harekatı komuta eden Gazze Tümen Komutanı Tuğgeneral Eyal Eisenberg, Hizbullah’a karşı ikinci Lübnan savaşında da bir tümenin komutanıydı. Operasyonun ayrıntıları gizli tutulurken, Haaretz 10 bin askerin katıldığını, Gazze’nin içinde Hamas’la çarpıştığını yazdı. İsrailli yorumcular, asker sayısına bakarak bunun işgal değil,birkaç noktada yürütülen bir kara operasyonu olduğu görüşünü dile getirdi. Ancak dün on binlerce yedek asker orduda görev başı yaptı. (Dış Haberler)