Gazze'nin yıldönümüne İsrail'den kanlı gözdağı

Gazze'nin yıldönümüne İsrail'den kanlı gözdağı
Gazze'nin yıldönümüne İsrail'den kanlı gözdağı

Gençler Nablus?a dalan İsrail araçlarını taşla püskürtmeye çalıştı. Hamas?a göre Gazze?de sınırda hurda metal toplayıp geri dönüşümcülere satan üç kişi öldürüldü. FOTOĞRAFLAR: afp, AP

NABLUS - İsrail Gazze’ye yönelik Dökme Kuşun operasyonunun bugünkü yıldönümü öncesi hem Gazze hem Batı Şeria’da altı Filistinliyi öldürdü. Gazze’nin yaralarının sarılmadığı ve İsrail’in Yahudi yerleşimlerini tümüyle dondurmaması yüzünden barış görüşmelerinin başlayamadığı ortamda, dün İsrail güçleri Batı Şeria’nın Nablus kentinin tarihi kesimine onlarca ciple dalıp üç evi kuşattı. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın liderliğindeki Fetih’in iki üyesi ile askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın üyesi Anan Subuh öldürüldü.
Aile üyeleri ‘hiçbir uyarıda bulunmadan içeri dalan İsrail askerlerinin ateş açmayan ve direniş göstermeyen üç erkeği soğukkanlılıkla öldürdüğünü’ anlattı. 

‘Gül dağıtmıyorlardı’
Üçlüyü perşembe günü bir yerleşimciyi öldürmekle suçlayan İsrail ordusu, “Evet, hiçbiri ateş açmadı, ama silahlı ve tehlikeliydiler. Etrafa gül dağıtan değil, yoldan giden İsraillileri vuran insanlardı” dedi. İsrail daha önce Subuh’u af kapsamına almıştı. Bir kadının da yaralandığı operasyonu Filistin Yönetimi ‘tehlikeli tırmandırma’ diyerek kınadı. Batı Şeria’da iki yıldan uzun süredir sükünet hakimken, Nablus Filistin Yönetimi’nin güvenliği sağlamasının örneği olarak gösteriliyor.
İsrail ordusu, Gazze’de de ‘güvenlik çitine sürünerek yaklaşan üç Filistinliyi bir saldırı düzenlemeye hazırlanıyor göründükleri gerekçesiyle bombaladığını, daha sonra zeminde ele geçirdiği kanıtların da terör saldırısı isteğini kanıtladığını’ söyledi. Hamas muhafızları ile sağlık çalışanları ise üçlünün ‘güvenlik çiti yakınından hurda metal toplamaya çalışan siviller’ olduğunu duyurdu. (afp)