Gazze'ye bağış çok ama akış yok

Gazze'ye bağış çok ama akış yok
Gazze'ye bağış çok ama akış yok

İsrail?in 22 gün ağır bombardımanlar ve kara operasyonları eşliğinde devam eden saldırısı sonucunda Gazze?de 14 bin ev, 219 fabrika 240 okul yerle yeksan oldu. FOTOĞRAF:: REUTERS

İsrail'in 22 günde yıktığı Gazze için dün Mısır'da toplanan uluslararası konferansta 4.5 milyar dolar bağış vaat edildi. Ama konferansa Filistin halkının seçilmiş temsilcisi Hamas çağrılmazken, paraların ne kadarının, hangi yollardan abluka altındaki Gazzelilere ulaşacağı da meçhul

ŞARM EL ŞEYH - İsrail’in 22 günlük saldırılarından geriye 1300 ölü, 5 bin 500 yaralı ve tam bir yıkımın kaldığı Gazze’ye yardım için dün Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde konferans düzenlendi. 75 ülke ve kuruluşun katıldığı konferansa, ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olup demokratik seçimle iktidara gelen Hamas çağrılmadı. Hamas’ın İsrail ile işbirliği içinde kendisine karşı darbe hazırladığından Gazze’den atmasıyla sadece Batı Şeria’da hüküm süren Mahmut Abbas’ın Filistin Yönetimi, 1.3’ü Gazze, 1.5’i kendi bütçesi için 2.8 milyar dolar istedi, vaadlerse umduğunu katladı. Ama Hamas’a ‘yola gelmesi’ mesajı çıkan konferansta Abbas’a kanalize edilecek bağışların 1.5 milyon Gazzelilere nasıl ulaşacağı meçhul.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton sadece üçte biri Gazze’ye 900 milyon dolar vaad etti. Körfez’deki altı Arap ülkesiin 1.65 milyar, AB’nin 554 milyon ve diğer ülkelerin katkılarıyla bağışlar 4.5 milyar dolara ulaştı. Evsahibi Mısır’ın Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu Eyt bağışçıların insani yardım ve yeniden inşa için acilen ve koşulsuz olarak Gazze sınırlarının açılmasını istediğini aktardı. Clinton ise “Gazze’deki krize yanıtımız geniş çaplı barış çabalarımızdan ayrılamaz” derken, Hamas’a “Yardım yanlış ellere gitmemeli. Özerk Yönetim halkına barışçı, bağımsız ve müreffeh gelecek vaat ediyor, daha fazla acı çekmeye yol açacak şiddet ve roket saldırıları gibi aşırılıkçıların yanlış taktiklerini değil” diye çattı. Konferans sonrası basın toplantısında da Gazze’de kalıcı ateşkes istese de bunu İsrail’e atılan roketlerin imkânsız kıldığını söyleyen Clinton, daha sonra İsrail’e geçti.

Hamas: Kanımız satılık değil
En önemli sorun, yardımın Gazze’ye ulaştırılmasıyken, Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt gibi ülkeler hem Hamas’ı hem Abbas’ı pas geçip Gazze’de ortak ofis kuracaklarını duyurdu. Hamas sözcüsü Fevzi Barhum’dan ise “Filistin halkının kanı siyasileştirilmiş yeniden imar yardımları karşılığı satılık değil. Bir tarafa siyasi çıkar sağlanıp Gazze’nin inşasından avantaj sunulmasını kabul edemeyiz” açıklaması geldi. 

Clinton İran’dan şüpheli ama...
Bu arada BAE’li bakanla temasında “Bağlantı kurma girişimimize İran’ın yanıt vereceğinden şüpheliyim. İran konusunda gözümüz fal taşı gibi açık” dediği aktarılan Clinton basın toplantısında Obama’nın ‘yumruğunu açması’ halinde İran’la iştigal edecekleri açıklamasını yineledi. ABD’li bakan Suriyeli meslektaşı Velid Muallim’le de ayaküstü el sıkışıp konuştu. (afp, ap)