Gazze'ye yardım için Türkiye uğraşıyor, Mısır taş koyuyor

Gazze'ye yardım için Türkiye uğraşıyor, Mısır taş koyuyor
Gazze'ye yardım için Türkiye uğraşıyor, Mısır taş koyuyor

Taksim?deki gösteride Hüsnü Mübarek protesto edildi FOTOĞRAF: DHA

GAZZE/BEYRUT - İsrail’in 1417 Filistinlinin öldüğü Dökme Kurşun operasyonunu başlatmasının birinci yıldönümünde Gazze abluka yüzünden hâlâ viran haldeyken, dünyanın tepkisizliği ile Mısır’ın İsrail’in işbirlikçiliğini yapması sorgulanıyor. Dün kurbanların adlarının yazılı olduğu bir anıtın açılışını yapan Hamas liderlerinden Ahmed Bahar, “Gazze bu çirkin, yıkıcı savaşta düşmedi, ülkesini şerefle koruyan direniş kırılmadı” deyip herkesi direniş saflarına çağrdı. Hamas operasyon süresine denk gelen 22 gün boyunca anma etkinlikleri düzenleyecek.

Arabulucu Türkiye’ye teşekkür
Üç hafta önce yola çıkıp 3 bin 500 km kat eden ‘Filistin’e Yol Açık’ uluslararası konvoyunun 4 saatlik mesafeden Gazze’ye geçişine izin vermeyen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e hitaben 43 ülkeden 1362 kişinin yayımladığı açık mektup yayınladı. Yemen’in Akabe limanında bekletilen  konvoy Türkiye’nin yoğun arabuluculuk çalışmaları sayesinde Gazze’ye geçiş umudu taşıyor. 
Britanyalı vekil Mark Galloway’in de önderlik etttiği konvoydan sözcü Zahir Biravi Mübarek yönetimine çatarken, “Hala Akabe’ye saplanıp kalmış durumdayız. Maalesef Mısır’ın yarattığı soruna bir çözüm bekliyoruz.” diye konuştu. Gazze dostları Nuveyba’ya geçen bir feribota binmeyi umarken, Mısır konvoya sadece El Ariş’ten geçebileceğini ilettti. Biravi bununla ilgili olarak da Türkiye’nin  cumartesi bir yetkili gönderip duruma müdahale ettiğini aktaran Biravi, “Henüz bir gelişme yok. Mısır Türk arabulucuya konvoyun İsraillilerin sözüne uygun hareket etmesi gerektiğini söylemiş. Biz bunu kesinlikle reddediyoruz” dedi.  Sözcü konvoydan 15 kişinin de dün açlık grevine başladığını aktardı.  (afp, aa)