Gazze'yi gören BM yetkilisi: İnsanlıktan çıktık!

GAZZE - Aralıksız 27 Aralık’tan beri süren İsrail saldırısı elektrik ve su sistemi çöken Gazze’nin kara harekâtında kuzey ve güney olarak bölünmesi, zorlukla yürütülen yaralıları hastaneye götürme çabalarına ağır darbe vurdu. 

‘İmaj umurumuzda değil’
BM ve Kızılhaç dünyayı ayağa kaldırmak isterken, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, dünyadaki imajılarının mahvolduğu uyarısı yapan AB heyetini şöyle azarladı: “Avrupa gözünü açsın. Biz halkla ilişkiler ya da imajımızı düzeltme işinde değiliz. Terörle savaşıyoruz ve vatandaşlarımızı savunmaya her hakkımız var.”
Kızılhaç, ölen sivillerin sayısının katlandığı, yaralıların da ambulans beklerken öldüğünü, Gazze’de topyekûn insani kriz yaşandığını duyurdu. BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü Başkanı John Ging, en büyük hastane Şifa’yı ziyaret ettikten sonra gazetecilere şöyle konuştu: ”Korkunç bir trajedi. Yaralı insanlar yığın yığın akın ediyor. İnanılır gibi değil. Şoke oldum. İnsanlıktan ne derece uzak bir noktaya ulaştığımız ortada.” 

‘Ölümlerin sorumlusu herkes’
Filistinlilerin sığındığı BM idaresindeki okulun da vurulduğunu hatırlatarak “Şiddetten kaçacak, sığınılabilecek güvenli yer yok” diyen Ging, İsrail ve uluslararası toplumu sorumlu tuttu: ”Gazze’de silahların kanunu geçiyor. Buna son verilmeli. İsrail, bölge ve dünyadaki yetkililere sesleniyorum. Ölümlerden onlar sorumlu. Artık merhamet istemiyoruz. Görüntülerden herkes neler olup bittiğini görebilir.”
Şifa’nın başhekimi Hasan Halaf, 11 sağlık çalışanının ambulansla yaralı almaya giderken öldürüldüğünü, artık yollayacak eleman kalmadığını söyledi. Kızılhaç sözcüsü Dorothea Krimitsas, “Yaralılar Kızılhaç ambulanslarını beklerken öldü. Bazı vakalarda ambulanslar çatışma ve tank-top ateşi yüzünden olay yerine varamadı” dedi. İsrail yolları kestiğinden ambulanslar öte tarafa geçemiyor, sağlık görevlileri hastanelere ulaşamıyor, şiddetli çatışmalar yaşanan kuzeydekiler evden çıkamıyor. Gece İsrail’in pilotsuz uçakları hareket eden her şeyi vurduğundan, en yakın kliniğe gitmeye bile cesaret edilemiyor.
Elektriğin olmadığı, jeneratörlerin günde 16 saat çalıştığı Şifa’nın bir günlük jeneratör yakıtı kalmışken, başhekim “Her dakika bombardıman var. Bu kadar çok kurbanla başa çıkamıyoruz. Dünyada hiçbir hastane çıkamaz” diyor. 24 saatte 20 ameliyat yapan Imad Macdalavi adlı doktor, “Her ameliyatta kırık kemikler, yanıklar ve kanamalarla uğraşıyoruz. Ama en feci haldekiler yanıklar” diyor. 

Hastalar acı içinde kıvranıyor
Macdalavi, gaz bezine sarılı ellerinden kan sızan 14 yaşındaki kız çocuğu Kader’le ilgileniyor. Ağlayan Kader, annesi ve dört erkek kardeşinin öldüğünü henüz bunu bilmiyor, sadece “Çok üşüyorum. Kıpırdayamıyorum” diyor. Ama ne anestezi ve ne uygun ameliyat makası var. Hastalar acı içinde kıvranıyor. Bu ortamda Mısır’ın Refah sınırına yığılan Filistinli, Arap ve yabancı doktorlar, Gazze’ye geçit verilmemesine öfkeli. (Dış Haberler)