Gdansk AB'ye karşı direnişte

Son dönemde AB'de ağırlık koymak için ortaklarına bastıran Polonyalılar, komünizmi gömen ünlü Dayanışma Sendikası'nın doğum yeri olan Gdansk tersanesi siper olurken...

VARŞOVA - Son dönemde AB'de ağırlık koymak için ortaklarına bastıran Polonyalılar, komünizmi gömen ünlü Dayanışma Sendikası'nın doğum yeri olan Gdansk tersanesi siper olurken, dün tersane işçileri de seslerini Brüksel'e duyurmaya çalıştı.
Avrupa Komisyonu'nun, 'Ya Gdansk'ı özel sektöre açıp atıl kapasitesini düşürün yahut da AB'nin bugüne kadar yaptığı yardımlarını iade edin' dayatmasını eleştiren işçiler, başlarında mavi bereleri ve 'Solidarity' (Dayanışma) yazılı bayraklarıyla gösteri düzenledi. İşçilerin 'Moskova'nın başaramadığını Brüksel mi başaracak' yazılı pankartlar taşıması ve 1980'lerde ülkeyi inleten Dayanışma marşını söylemesi de dikkat çekti. AB'nin atıl kapasite şartı devlet yardımı alan Gdansk'ın üç tersanesinden ikisinin kapatılması anlamına geliyor.
Varşova, tarihi değer atfettiği Gdansk'ın küçük bir şirkete çevrilmesine direnerek, sadece bir tersaneye kilit vurmayı önerirken, işçilere yeni istihdam imkânını değerlendiriyor. 1980'de 17 bin işçinin greviyle komünist blokun ilk sendikasının doğumunu sağlamış Gdansk'ta bugün 3 bin işçi çalışıyor. Dayanışma'nın lideri Lech Walesa komünizm sonrası ilk devlet başkanıydı.