Geç gelen adalet Dakka'yı sarsıyor

Geç gelen adalet Dakka'yı sarsıyor
Geç gelen adalet Dakka'yı sarsıyor

Yüksek Mahkeme kararı Rahman?ın siyasi mirasının takipçileri tarafından kutlandı. Ancak kargaşadan korkan yönetim sıkı önlemler alıyor. FOTOĞRAF: AP

Bangladeş'te Pakistan'dan 1971'de ayrıldıktan dört yıl sonra kanlı darbeyle devrilen Şeyh Rahman ve ailesini katleden cuntacı beş eski askerin idam cezası yıllar sonra onaylandı. Siyasi gerilim had safhada

DAKKA - Pakistan’dan 1971’de ayrıldıktan dört yıl sonra yaşadığı kanlı darbeyle 34 yıldır hesaplaşmaya çalışan Bangladeş, nihayet bağımsızlık lideri Şeyh Mucib-ur-Rahman ve ailesini katleden darbecileri cezalandırıyor. Yüksek mahkeme, 1998’de idama mahkum edilen beş eski askerin cezasını onayladı. Şeyh Mucib, eşi ve üç oğlunun da aralarında bulunduğu 20 kişinin ölümünden sorumlu tutulan 15 asker, 1998’de idama mahkum edilmişti. Bunlardan üçü 2001’de aklanırken, yedisi yurtdışına kaçmış, beşi de hapse atılmıştı. Firarilerden biri Zimbabve’de ölmüştü. Hapistekilerse temyize gitmişti.
Darbeciler aleyhine dava, kız kardeşi Rehana ile Avrupa gezisinde olduğu için ölümden kurtulan Şeyh Mucib’in kızı Şeyh Hasina’nın 1996’da başbakan olmasının ardından darbecileri koruyan bariyerleri kaldırmasıyla başlayabilmişti. Dün karar duruşmasında Yüksek Mahkeme Başsavcısı Syed Anisul Hak kararı “Yüksek Mahkeme beş adamın suçlu olduğu argümanımızı kabul etti. Darağacına gidecekler. Bu noktaya gelmek için çok yol katetmemiz gerekti” diye duyurdu. Hukuk Bakanı Yardımcısı Kamrul İslam da infazın aralık sonu yada ocak başında yapılabileceğini kaydetti.
Olay çıkmasını önlemek için 12 bin polis seferber edilirken, Hasina’nın partisi Halk Birliği kararı kutladı. Nihai karar, sekiz yıl sonra ezeli rakibi Halide Ziya’yı yenerek ocakta iktidara dönen Şeyh Nasina’nın başbakanlığına denk gelirken, hükümet sözcüsü Eşref-ul-İslam, “Başbakan kararı dinledikten sonra ağladı. Duygulara gark oldu” dedi. Yurtdışında yaşayan Rehana da “Adalet tecelli etti. Tarihimizdeki utancın silinmesini umuyorum” açıklamasını yaptı. Savunma avukatları ise karardan tatmin olmadıklarını kaydetti.
Şeyh Hasina, rakibi Şeyh Hasina’nın babası Ziya-ur-Rahman’ı dönemin genelkurmay başkan yardımcısı olarak ailesinin katlinden sorumlu tutuyordu. Bu nedenle dava siyaseten de restleşme konusu. Hasina geçen hafta muhalefetle olası çatışmalara karşı milletvekillerine kenetlenme çağrısı yaparken, Ziya’nın lideri olduğu Bangladeş Milliyetçi Parti’in yöneticilerinden Mevdud Ahmed, “Kararı kabul etmek zorundayız” mesajıyla ortamı yumuşatmaya çalıştı. Geçen ay davada hükümeti temsil eden avukata yönelik bombalı saldırıda 15 kişi yaralanmıştı. (Dış Haberler)