Geç oldu, güç oldu, ama kalktı

KKTC Cumhurbaşkanı Talat'la Genelkurmay arasında gerilime neden olan Lefkoşa'daki Lokmacı Üstgeçidi nihayet sökülebildi. Daha önce kaldırılması iki kez engellenen üstgeçidin söküm çalışmaları 200 bin YTL'ye mal oldu. Üstgeçit bir ortaokulun önüne monte edilecek. Başbakan Erdoğan "Kararlarına saygı duyuyoruz", CHP lideri Baykal ise, Türkiye'ye meydan okuyan bir tavır" dedi.

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Genelkurmay arasında gerilime yol açan 1963'ten kalma Lokmacı Barikatı önündeki üstgeçit sonunda kaldırıldı. Talat'ın 28 Aralık'ta 'çözüme yönelik bir jest olarak' kaldırılacağını duyurduğu ancak Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 'adımlar eşzamanlı atılmalı' şartı koyduğu üstgeçit, sağlanan uzlaşmanın ardından dün söküldü. Dün sabah başlayıp akşam saatlerinde sökümü tamamlayan Lefkoşa Türk Belediyesi malzemeleri şimdilik depoya kaldırıldı. Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları, yıkımın 200 bin YTL'ye mal olduğu ve sökülen malzemelerin tamir edilip Atleks Sanverler Ortaokulu'nun önüne monte edileceğini kaydetti.
KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, üstgeçidin kaldırılmasının ardından "Kıbrıs Türk tarafındaki bütün tartışmalara karşın, Lokmacı kapısını açma inisiyatifi ve kararı ortadadır. Kıbrıs'taki durumu iyileştirmeye dönük bir adım daha attık. Amaç, iki halkın buluşabileceği olanaklar yaratmaktır" derken, buna Rum tarafının direndiğini söyledi. Erçakıca, Kıbrıs Rum tarafının muhatabının Kıbrıs Türk tarafı olduğunun altını çizerken, Lokmacı'nın açılması konusunda karar alınmadan Türkiye'yle de gerekli istişarelerin yapıldığının altını çizdi. Erçakıca, Talat'ın adadaki Türk askeri varlığının azaltılmasını istediği iddialarını ise yalanladı. Gazeteci ordusu ve halkla yıkımı izleyen KKTC İçişleri Bakanı Özkan Murat ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev de topun artık Rum tarafında olduğunu belirtti.
Erdoğan: Bize saygı duymak düşer
Başbakan Tayyip Erdoğan da dün, Lokmacı üstgeçidi tartışmalarıyla ilgili olarak, "Bizim tanıdığımız bir devlet değil mi? Oranın bir cumhurbaşkanı, bir hükümeti yok mu? Nihai kararı onlar verir. Bize de saygı duymak düşer. KKTC kararını vermiştir" açıklamasını yaptı.
Lokmacı bölgesi 1963'te Enosis yüzünden barikatla ayrıldı. 1974'te Türk tarafı Lokmacı'ya, Rum tarafı da Ledra'daki barikata duvar ördü. Şimdi Yeşil Hat kapsamındaki barikat, iki tarafın yoğun alışveriş yaptığı çarşıyı ikiye böldü. Kendi duvarını 24 Kasım 2005'te yıkan KKTC, ara bölgede nöbet değişiminde askerlerle yayalar karşılaşmasın diye yarı parası Türkiye'den 1 milyon dolara geçit yaptı. Rumlarsa, yıkım için 'ara bölgenin ihlali' deyip, BM'ye şikâyetçi olmuştu. (Dış Haberler)