Genç kızı gamalı haçla damgaladılar

Almanya, bir neo Nazi grubunun itip kaktığı göçmen çocuğuna yardıma koşan Alman kızının kalçasına gamalı haç (svastika) işareti kazıması, etraftaki insanların da saldırıyı izleyip durdurmak için kılını kıpırdatmaması haberinin şokunda.

BERLİN - Almanya, bir neo Nazi grubunun itip kaktığı göçmen çocuğuna yardıma koşan Alman kızının kalçasına gamalı haç (svastika) işareti kazıması, etraftaki insanların da saldırıyı izleyip durdurmak için kılını kıpırdatmaması haberinin şokunda. Aşırı sağcı parti NPD'nin yüzde 9 oyla eyalet parlamentosuna girdiği Saksonya'nın Mittweida kentinde, 3 Kasım'da tüyler ürperten bir ırkçı saldırı yapıldığı ortaya çıktı. Bir süpermarketin park yerinde altı yaşında göçmen bir kız çocuğunu itip kakan dört dazlak, öfkelerini çocuğu bırakmalarını isteyen 17 yaşındaki kıza yöneltti. Üçü kızı yere yatırıp tutarken, dördüncüsü neşter benzeri bir aletle kızın kalçasına gamalı haç işareti kazıdı. Kızın direnişi karşısında yanağına SS işareti kazıma girişimleri başarısız olurken, çocuk kaçmayı başardı.
Herkes izlemiş
Kurbana göre, pek çok kişi olayı balkonlarından izledi, ama kimse ne müdahale etti ne polisi aradı. Saldırganların üzerinde Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi yazılı montlar vardı. Kalçasında beş santimlik yara oluşan genç kız olayı annesine birkaç gün sonra anlatabildi. Polis saldırıdan ancak 12 Kasım'da haberdar oldu. Adli tıpçılar, kızın yarayı kendi kendisine yapmasının imkansız olduğuna hükmetti. Devlet güvenlik yetkililerinin bulduğu göçmen çocuk da, kurtarıcısının başına gelenleri doğruladı. Genç kız kendisini tutanlardan birini teşhis etti. Polis, 19 yaşındaki zanlıyı gözaltına alıp sonra bıraktı.
Savcılık tutuklama emri çıkarmıyor
Çünkü savcılık eylemin kanıtlanmadığı gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmadı. 1994 ve 2002'de yanağına gamalı haç çizilmiş iki kızın, bunun neo Nazilerin işi olduğu hikâyesi daha sonra yalan çıkmıştı. Polis ise, zanlının odasında aşırı sağcı materyal ve nisanda yasaklanmış neo Nazi örgütü 'Sturm 34' yazılı bir düğme buldu. Sturm 34 liderinin aylardır tutuklu olup yanlış mahkemede dava açılması da hukuku zedeliyor. (Dış Haberler)