Genelkurmayın başı Lübnan'a başkan

Suriye yanlısı muhalefet ile Batı yanlısı iktidarın uzlaşmazlığı yüzünden Emil Lahud'un devlet başkanlığının sona ermesiyle geçen cumadan beri başsız kalan Lübnan'a 'baş' bulunuyor.

BEYRUT - Suriye yanlısı muhalefet ile Batı yanlısı iktidarın uzlaşmazlığı yüzünden Emil Lahud'un devlet başkanlığının sona ermesiyle geçen cumadan beri başsız kalan Lübnan'a 'baş' bulunuyor. Son dakika mızıkçılığı çıkmazsa taraflar Genelkurmay Başkanı Michel Süleyman üzerinde anlaşmış gözüküyor.
Dinler ve mezhepler arası iktidar dengesini sağlayan gelenek gereği Baabda Sarayı'nın patronu olan Hıristiyan Maruni cemaatinin önerdiği hiçbir isme yanaşmayan Saad Hariri'nin liderliğindeki 14 Mart koalisyonunun Süleyman'la ilgili çekincelerini kaldırdığı belirtildi. Hem iktidar hem muhalefetteki Hizbullah vekilleri, pazarlıkların Süleyman üzerine yoğunlaştığını kaydetti. Ancak Süleyman'un önünde anayasal engel var. Kamu görevlilerinin başkan adayı olabilmesi için aktif görevden en az iki yıl önce ayrılmış olması gerek. Ama iktidar vekilileri Süleyman için anayasayı değiştirmeyi kabul ettiklerini söyledi. Beş kez oturum ertelemiş olan meclisin 30 Kasım'ta toplanması öngörülmüştü. 14 Martçı vekil İlyas Atallah, Süleyman üzerindeki uzlaşının bu tarihe yetişmeyebileceği ve oturumun ertelenebileceğini kaydetti. Dokuz yıl önce Şam'ın onayıyla genelkurmay başkanlığına gelmiş 59 yaşındaki Süleyman, 2005'te eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinden beri orduyu siyasetten uzak tutarak puan toplamış bir isim. Süleyman, geçen yılki savaştan bu yana Şii gerillalardan biraz uzak dursa da İsrail'le savaşında Hizbullah'a hak verirken, Suriye karşıtı gösterileri bastırmayı reddetmişti. (ap, afp)