Geronimo'nun torunu Bush'tan hesap soruyor

Bush hanedanlığına Apaçi şefi Geronimo'nun kafatasının hesabı soruluyor. 19. yüzyılın ikinci yarısında ABD'nin halkına saldırıp topraklarını gasp etmesine karşı savaşmış Geronimo'nun mezarının dede Bush tarafından yağmalandığı söylentisinin...

WASHINGTON - Bush hanedanlığına Apaçi şefi Geronimo'nun kafatasının hesabı soruluyor. 19. yüzyılın ikinci yarısında ABD'nin halkına saldırıp topraklarını gasp etmesine karşı savaşmış Geronimo'nun mezarının dede Bush tarafından yağmalandığı söylentisinin çıkmasından 90 yıl sonra, torununun torunu Apaçi şefinin kafatasının kendisine verilmesini talep etti.
Tüm Bush sülalesi gibi bugünkü ABD Başkanı'nın dedesi Prescott Bush da Yale Üniversitesi mezunu. Yale'de herkesin bildiği ve geçen yıl ele geçirilen bir belgenin doğruluğuna işaret ettiği söylentiye göre, üniversitenin alameti farikası olan Kafatası ve Kemikler Kulübü'nün elebaşısı Prescott Bush ile arkadaşları 1917'de Geronimo'nun mezarından kafatası, kemikleri ve gümüş dizginlerini çaldı. Bunları kulüp binasının lobisine koyan topluluk, gizli törenleri sırasında kafatası ve kemikleri çıkarıp öpüyordu. Söylentiyi doğrular nitelikteki tarihi mektubun geçen yıl üniversite dergisinde yayımı üzerine şaman torun Harlyn Geronimo harekete geçti. Beyaz Saray'a mektup yazıp Bush'tan atasının kalıntılarının iadesi için yardım isteyen Harlyn Geronimo, son çare dava açmayı düşünüyor.
DNA testiyle kafatasının Geronimo'ya ait olup olmadığının belirlenebileceğini belirten Harlyn, "Doğduğu Gila yaban alanına dönmesini istiyoruz. Böylece ruhu yolculuğunu tamamlayıp öbür dünyaya geçebilecek. O savaş esiri olarak ölüp gömülmüştü" dedi. 1886'da teslimiyetinden 1909'
daki ölümüne dek savaş esiri olan Geronimo, son yıllarında şöhret muamelesi görse de topraklarına dönme izni alamamıştı. (abc)