Gine Bissau suikast sarmalında

BİSSAU - Batı Afrika’da 1974’te Portekiz sömürgeciliğinden sonra ismi darbelerle ve Avrupa’ya yönelik kokain kaçakçılığının ana transit rotası olarak anılmaya başlanan dünyanın en yoksul ülkelerinden Gine Bissau, iktidar kavgasında bir günde hem devlet başkanı hem de genelkurmay başkanından ‘oldu’. Genelkurmay Başkanı Tagme Na Waie’nin ölüm emrini veren ve eski bir darbeci olan Devlet Başkanı Joao Bernardo Vieira birkaç saat sonra bu kez generalin intikamcı askerlerince öldürüldü. Ordu darbe söylentilerini yalanlıyor.
İkili aylardır didişirken son kriz Tagme’nin pazar günü kışladaki bombalı saldırılarda öldürülmesiyle başladı. Tagme yanlısı bir grup asker roketatar ve tüfeklerle sarayı yakınındaki evini basıp Vieira’yı öldürdü. Vieira’nın Tagme’nin ölüm emrini verdiğini itirafı sonrası vurulduğu kaydedildi. Askerler evi yağmalarken, başkanın eşi ve ailesi BM temsilciliğine götürüldü. Omuzundan yaralanan başkanın basın sekreteri Barnabe Gomes kaçtı. Kasımda Vieira’ya suikast girişimini özel korumaları önlemişti. Vieranın başına buyruk askerlerce öldürüldüğünü savunan ordu, Parlamento Başkanı Raimundo Pereira’nın dümene geçmesini öngören anayasaya bağlı kalacağını duyurdu.
Çin’de askeri eğitim alıp sömürgecilikle savaşmı ‘Nino’ lakaplı 69 yaşındaki Vieira, 1980’de iktidarı darbeyle ele almıştı. 1999’daki isyanda Portekiz’e kaçan Vierea, 2005’de dönüp bu kez seçim kazanmıştı. 2004’te bir grup asker, maaşların ödenmemesi üzerine isyan edip Genelkurmay Başkanı General Verissimo Seabra’yı öldürmüştü. Afrika Birliği gelişmelerden kaygılı. (afp, bbc)